Przedsiębiorstwo wodociągowe wyposaża obiekty w instalacje solarne

Przedsiębiorstwo wodociągowe wyposaża obiekty w instalacje solarne
fot. MPWiK w Rzeszowie

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie rozbudowuje swoje aktywa fotowoltaiczne. Spółka planuje zamontować cztery nowe instalacje o łącznej mocy 54 kW.

Do rzeszowskiego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego należą już dwie farmy fotowoltaiczne, które zajmują powierzchnię 4,5 hektara. Spółka umieściła też mniejsze instalacje na swoich budynkach. Teraz planuje budowę czterech kolejnych instalacji fotowoltaicznych na czterech obiektach. Ich łączna moc osiągnie 53,6 kW.

Planujemy budowę instalacji na budynkach hydroforni. Obiekty te będą zasilane energią pochodzącą z własnej produkcji – mówi Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt z rzeszowskiego MPWiK.

REKLAMA

Planowane instalacje składać będą się w sumie ze 141 paneli o mocy 380 W każdy. Koszty budowy w 85 proc. pokryte będą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Obecnie spółka analizuje osiem ofert złożonych w przetargu na wyłonienie wykonawcy projektu.

Ponadto w trakcie prac jest budowa instalacji fotowoltaicznej na stawianym od podstaw zbiorniku na wodę pitną o pojemności 15 tys. m3 w dzielnicy Pobitno. Umieszczana na elewacji budynku instalacja PV ma osiągnąć moc 50,72 kW.

Miliony na fotowoltaikę

REKLAMA

Rzeszowski MPWiK aktywnie korzysta z odnawialnych źródeł energii. W latach 2016–2021 wybudował dziewięć instalacji fotowoltaicznych – o łącznej mocy 2,3 MW – które zasilają m. in. zakład uzdatniania wody, oczyszczalnię ścieków, budynek biurowy spółki i budynki przepompowni. Koszt tych inwestycji wyniósł prawie 14 mln zł, środki pochodziły z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Największa instalacja MPWiK w Rzeszowie znajduje się na terenie zakładu uzdatniania wody. Składa się z 4 tys. modułów fotowoltaicznych i osiąga moc 1,2 MW.

Działające instalacje PV należące do rzeszowskiego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego umożliwiają wyprodukowanie łącznie prawie 2 GWh energii elektrycznej rocznie. Trwające inwestycje mają zwiększyć roczną produkcję o prawie 100 MWh.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.