Niemiecka fotowoltaika ma nowy problem

Niemiecka fotowoltaika ma nowy problem
fot. Nuno Marques/Unsplash

Instalacje fotowoltaiczne zarejestrowane w Niemczech w pierwszych pięciu miesiącach tego roku dołożyły ponad 2,6 GW mocy do systemu energetycznego. Organizacje związane z branżą solarną ostrzegają jednak, że tempo powstawania nowych instalacji może mocno wyhamować ze względu na rosnące koszty kredytów.

W Niemczech trwają prace nad nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii (Erneuerbare-Energien-Gesetz, EEG). Przemysł solarny liczy na wprowadzenie bardziej elastycznych zasad finansowania nowych elektrowni słonecznych, które pozwolą na osiągnięcie wyznaczonych przez Berlin ambitnych celów dla fotowoltaiki.

Według niemieckiego stowarzyszenia przemysłu solarnego (Bundesverband Solarwirtschaft, BSW) w projekcie ustawy brakuje mechanizmu dostosowawczego, który pozwalałby szybko reagować na bardzo zmienne obecnie warunki inwestycyjne.

REKLAMA

Koszty kredytów uderzają w fotowoltaikę

Problemem dla branży solarnej w Niemczech są zwłaszcza drastycznie rosnące koszty kredytów przyznawanych na finansowanie nowych projektów fotowoltaicznych.

Zasadnicze założenia do kalkulacji taryf za energię słoneczną już są nieaktualne, jeszcze przed wejściem w życie EEG 2023 – ostrzega Carsten Körnig, dyrektor zarządzający BSW.

Jak podaje ekspert, wobec obecnego gwałtownego wzrostu stóp procentowych w Niemczech warunki finansowania projektów solarnych uległy znacznemu pogorszeniu w miesiącach wiosennych.

W momencie podejmowania decyzji przez gabinet na początku kwietnia nie było to jeszcze policzone, jednak powinno to zostać uwzględnione w obecnych obradach w Bundestagu – uważa Carsten Körnig.

Dyrektor BSW podaje wyliczenia związane z rosnącymi kosztami kredytów: – Każdy wzrost stopy procentowej o zaledwie jeden punkt procentowy wydłuża okres amortyzacji nowej instalacji PV o około 0,6 roku.

Stopy procentowe w programie 270 KfW dla finansowania energii odnawialnej zostały już w tym roku podniesione 31 razy: potroiły się z 1,3 proc. w dniu 1 stycznia 2022 roku do 3,85 proc. w dniu 22 czerwca 2022 roku, nawet dla projektów o wysokiej zdolności kredytowej – alarmuje ekspert.

Zagrożona realizacja celów Bundestagu

Nowa strategia Berlina zakłada, że do 2030 roku łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wzrośnie do 215 GW.

REKLAMA

W tym roku u naszych zachodnich sąsiadów mają powstać elektrownie PV o mocy 7 GW, w przyszłym roku moc nowych instalacji wynieść ma 9 GW, w 2024 – 13 GW, w 2025 – około 18 GW, a potem każdego roku przybywać ma 22 GW nowych mocy.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Przedstawiciele niemieckiej branży solarnej uważają jednak, że przy obowiązujących i projektowanych przepisach oraz obecnych kosztach kredytów realizacja tych celów jest zagrożona. Za najważniejszą kwestię uważają zmianę mechanizmu wsparcia dla fotowoltaiki na bardziej elastyczny, pozwalający szybko reagować na sytuację rynkową. Ponadto taryfy za energię słoneczną wprowadzaną do sieci publicznej powinny być zwiększone – w porównaniu z obecnymi planami niemieckiego rządu – także dla nowych systemów solarnych prosumentów.

W maju Komisja Europejska, przedstawiając nową strategię dla fotowoltaiki, wezwała państwa członkowskie do takiego zaprojektowania programów wsparcia, by inwestycje w nowe elektrownie fotowoltaiczne zwracały się w ciągu maksymalnie 10 lat.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.