Wniosek o upadłość czołowego instalatora dachowej fotowoltaiki

Wniosek o upadłość czołowego instalatora dachowej fotowoltaiki
Stilo Energy

Stilo Energyczołowa firma z rynku dachowych instalacji fotowoltaicznych w Polscepoinformowała o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Firma od dłuższego czasu notowała brak rentowności, nawet w okresie rekordowych inwestycji prosumentów. Wdrożonym przez zarząd spółki działaniom restrukturyzacyjnym, których efekty były widoczne w wynikach za pierwszy kwartał, z pewnością nie pomogło ostatnie zamieszanie związane ze zmianą zasad rozliczeń nowych prosumentów.

Stilo Energy w ostatnich kwartałach notowało straty. Problemy firmy z Trójmiasta pogłębiły się wraz ze spowolnieniem na rynku dachowej fotowoltaiki, wywołanym przejściem na nowy system rozliczania prosumentów. Nowe zasady objęły prosumentów zgłaszających przyłączenie po 31 marca br., a wdrożenie nowego mechanizmu sprawiło, że w przynajmniej w początkowym okresie liczba zainteresowanych domową fotowoltaiką mocno spadła, co uderzyło także w Stilo Energy.

Problemy finansowe spółki notowanej na rynku NewConnect zostały zasygnalizowane przed miesiącem, kiedy poinformowała, że Bank Pekao zdecydował o nieprzedłużaniu obowiązywania tzw. umowy standstill.

REKLAMA

Oznaczało to otwarcie możliwości wszczęcia działań windykacyjnych i dochodzenia od spółki spłaty zaciągniętego kredytu w kwocie 6 mln zł, którego wykorzystanie na koniec maja wynosiło około 3,36 mln zł.

W efekcie decyzji Banku Pekao zarząd Stilo Energy poinformował, że wszczął działania zmierzające do otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu na podstawie przepisów Prawa restrukturyzacyjnego.

Wniosek o upadłość  

Teraz wygląda na to, że sytuacja spółki nie uległa w ostatnim czasie poprawie. Zarząd firmy poinformował, że „kierując się interesem emitenta i wierzycieli, zdecydował o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, który wejdzie w życie w przypadku ewentualnego zmaterializowania się scenariusza niezakończenia powodzeniem postępowania o zatwierdzenie układu w oparciu o znowelizowane przepisy Prawa restrukturyzacyjnego”.

Spółka zaznacza, że „zgodnie z przepisami Prawa upadłościowego w przypadku złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz wniosku restrukturyzacyjnego w pierwszej kolejności rozpoznaje się wniosek restrukturyzacyjny, a sąd upadłościowy wstrzymuje rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości do czasu wydania prawomocnego orzeczenia wniosku restrukturyzacyjnego”.

W ostatnich miesiącach nadzieje na rozwój firmy tracili giełdowi inwestorzy, których wcześniej mógł zachęcić do zakupu akcji Stilo szybki rozwój polskiego rynku fotowoltaicznego. W efekcie kurs Stilo Energy w notowaniach prowadzonych na rynku NewConnect systematycznie szedł w dół.

 

Notowania Stilo Energy na NewConnect od października 2021 roku. Źródło: Bankier.pl

Wraz ze złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości z pełnionych funkcji zrezygnował zarząd Stilo Energy – Jarosław Król pełniący funkcję prezesa oraz pozostali członkowie zarządu: Piotr Kowalczewski i Krzysztof Żurowski.

Klucz do przetrwania

W informacji dla akcjonariuszy, dołączonej do komunikatu o rezygnacji zarządu spółka wyjaśnia, że „brak dodatniej rentowności wynikał przede wszystkim z nieefektywnego modelu biznesowego i operacyjnego oraz nieodpowiedniej kontroli kosztów”.  

REKLAMA

„Powodem takiej sytuacji, oprócz presji konkurencyjnej, były m.in. brak dywersyfikacji produktowej, zarządzanie firmą jak biznesem on-line, błędna polityka cenowa, złe planowanie finansowe oraz bardzo wysokie koszty stałe. Wszystko te czynniki powodowały bardzo szybkie wykorzystanie środków finansowych przy braku adekwatnego wzrostu przychodów” – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie Stilo podkreśla, że ostatnie działania zarządu doprowadziły do uzyskania w pierwszym kwartale dodatnich wyników finansowych na poziomie EBIDTA oraz zysku”.

„Wynik taki nie został osiągnięty przez konkurentów Spółki, którzy nadal prowadzili ekspansywną politykę i włączali się w bezsensowną walkę cenową, dopuszczając do spadku marż, przy rosnących kosztach komponentów oraz presji cenowej ze strony instalatorów. Taka sytuacja rynkowa spowodowała, że wielu konkurentów Spółki nie przetrwało lub zostało pochłonięte przez duże grupy kapitałowe. Konsekwencją tych zmian będzie w ocenie Spółki konsolidacja i ucywilizowanie się rynku” – czytamy w komunikacie Stilo Energy.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Stilo konkluduje, że kluczem do dalszego funkcjonowania jest zapewnienie w bliskiej perspektywie niezbędnych środków finansowych, działając w obecnej lub przyszłej, zmienionej strukturze akcjonariuszy”.

„W opinii zarządu istnieją duże szanse na zawarcie układu na warunkach umożliwiających dalsze funkcjonowanie spółki i dokończenie jeszcze niezrealizowanych umów z klientami. Konieczne jest jednak wsparcie tego procesu ze strony obecnych akcjonariuszy lub nowych inwestorów w zakresie finansowania kapitału obrotowego, w celu zapełnienia luki kapitałowej powstałej po wstrzymaniu finansowania bankowego, pogłębionej przez tymczasowy spadek bieżących przepływów gotówkowych, który będzie trwał do momentu odbudowania popytu w segmencie B2C oraz pojawienia się przychodów w segmencie B2B” – zapewnia spółka.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.