Deweloper farm PV ogłasza emisję akcji

Deweloper farm PV ogłasza emisję akcji
fot. R.Power

R.Power chce przyspieszyć rozwój w Polsce i na rynkach europejskich. Spółka zdecydowała się na pozyskanie kapitału poprzez emisję nowych akcji.

Jeden z największych deweloperów i producentów energii z farm fotowoltaicznych w Polsce aktywnie wchodzi na rynki zagraniczne, m.in. do Włoch, Rumunii, Portugalii, Hiszpanii i Niemiec. W celu przyspieszenia ekspansji R.Power planuje podjąć rozmowy z inwestorami finansowymi zainteresowanymi wniesieniem nowego kapitału do spółki.

Jak podaje R.Power, potencjalny nowy inwestor będzie miał szansę objąć istotny mniejszościowy pakiet akcji w spółce.

REKLAMA

Jako wiodący doradca finansowy firmy w ramach planowanej transakcji wybrany został globalny bank inwestycyjny Morgan Stanley & Co. International plc. Informacje o przebiegu procesu spółka R.Power będzie przekazywała do publicznej wiadomości.

 

Plan: rozwój

REKLAMA

R.Power SA jest jednym z czołowych niezależnych producentów energii słonecznej w Polsce. Działania spółki obejmują rozwój projektów elektrowni fotowoltaicznych, ich budowę, serwisowanie i produkcję energii z fotowoltaiki. Obecnie firma rozwija portfel około 7 GWp aktywów PV i 0,8 GWp projektów o ograniczonym ryzyku.

Pod koniec czerwca R.Power informował o planach znaczącego zwiększenia swojego udziału we włoskim rynku fotowoltaicznym. Według Jakuba Charaszkiewicza, który odpowiada za rozwój Grupy R.Power we Włoszech, w ciągu najbliższych 12 miesięcy portfel projektów R.Power rozwijanych we Włoszech – obejmujących zarówno farmy na terenach przemysłowych, jaki i agrofotowoltaikę – ma osiągnąć moc 1 GWp.  

Dobry rok

Grupa R.Power w ostatnich dwóch latach pozyskała finansowanie projektowe w wysokości blisko 350 mln euro. W czerwcu 2021 roku przeprowadziła emisję zielonych obligacji o łącznej wartości nominalnej ponad 220 mln euro.

W ubiegłym roku R.Power zanotował 230,6 mln zł przychodów, co było wzrostem o 33,6 mln zł względem roku 2020. Ponadto grupa osiągnęła 6,05 mln zł zysku netto – wobec straty 2,07 mln zł rok wcześniej.

Na koniec 2021 roku wartość portfela projektów fotowoltaicznych należących do R.Power została oszacowana na 838 mln zł.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.