RWE buduje elektrownie fotowoltaiczne na wodzie

RWE buduje elektrownie fotowoltaiczne na wodzie
fot. RWE

Niemiecki koncern energetyczny oddał do użytku swój pierwszy projekt zrealizowany w technologii floating-PV. Na holenderskim jeziorze umieścił 13,4 tys. paneli słonecznych.

Pływająca farma fotowoltaiczna w Geertruidenberg w Holandii, zbudowana przez grupę RWE, ma moc 6,1 MWp. To pierwszy projekt solarny na wodzie zrealizowany przez niemiecki koncern.

– Nasz projekt pływającej fotowoltaiki w Amer jest pierwszym tego typu projektem dla RWE, wzbogacającym nasze portfolio o nową, obiecującą technologię – mówi Katja Wünschel, CEO Onshore Wind and Solar Europe & Australia w RWE Renewables.

REKLAMA

Konstrukcja pływającej farmy słonecznej składa się z 13,4 tys. paneli, zlokalizowanych na jeziorze w pobliżu elektrowni Amer w Geertruidenberg. Aby zapobiec dryfowaniu paneli podczas silnych wiatrów i ich zderzaniu się z otaczającym wałem, zostały one zakotwiczone w 104 punktach do 52 betonowych bloków zatopionych na dnie jeziora. Każdy z bloków waży 4,6 tony.

Do zapewnienia przesyłu energii produkowanej przez pływającą farmę PV na brzeg użyto łącznie 25 km kabla. Wytworzona energia jest wprowadzana do sieci elektrowni.

Park solarny Amer

W miejscu lokalizacji nowej inwestycji spółka RWE wcześniej uruchomiła dwie tradycyjne farmy fotowoltaiczne w ramach projektu Solar Park Amer.

W 2018 roku, w pierwszej fazie projektu, firma zainstalowała na dachu elektrowni ponad 2 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 0,5 MWp. W kolejnym etapie, w 2021 roku, powstały naziemne instalacje PV obejmujące łącznie 5,76 tys. paneli fotowoltaicznych. Oddanie do użytku pływającej farmy solarnej kończy realizację projektu Solar Park Amer, którego łączna moc zainstalowana osiągnęła wartość 9 MWp.

RWE Solar Park Amer

REKLAMA

RWE

Dzięki Solar Park Amer pokazujemy, że możliwe jest przekształcenie konwencjonalnych obiektów w przełomowe projekty, które promują innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego systemu energetycznego – mówi Roger Miesen, prezes RWE Generation i Country Chair na Holandię.

Wykorzystanie terenów przemysłowych

Także na terenie Niemiec RWE inwestuje w projekty fotowoltaiczne na terenach eksploatowanych pierwotnie w innych celach.

Pod koniec lata br. w Inden w Nadrenii Północnej-Westfalii ma być uruchomiona farma fotowoltaiczna RWE Indeland Solarpark, która powstała na terenie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Oprócz paneli słonecznych spółka zbudowała tam również magazyn energii.

Szczytowa moc obiektu Indeland Solarpark, który składa się z około 26,5 tys. modułów słonecznych, ma osiągać 14,4 MW. Zintegrowany magazyn energii natomiast będzie miał pojemność 9,6 MWh.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.