Znamy cenę energii dla prosumentów korzystających z net-billingu

Znamy cenę energii dla prosumentów korzystających z net-billingu
SunSol

Nowi prosumenci, którzy zgłosili przyłączenie swoich mikroinstalacji fotowoltaicznych po 31 marca 2022 roku, są od początku tego miesiąca rozliczani na nowych zasadach w ramach net-billingu. Właśnie poznaliśmy cenę, która będzie im przysługiwać za pierwsze wprowadzone do sieci kilowatogodziny energii.

Wprowadzona w tym roku reforma systemu rozliczania nadwyżek energii oddawanej do sieci przez prosumentów zakłada wdrożenie rozliczeń w ramach mechanizmu określanego jako net-billing.

Nowy mechanizm nie będzie dotyczył jednak wszystkich prosumentów, których w Polsce jest już około 1,1 mln. Prosumenci, którzy zdążyli zgłosić przyłączenie mikroinstalacji do 31 marca 2022 roku, będą mogli nadal korzystać z rozliczeń w ramach dotychczasowego systemu opustów w okresie do 15 lat od uruchomienia działalności – ale też będą mogli zdecydować się na przejście do nowego systemu rozliczeń.

REKLAMA


O ile wcześniej wiele mówiło się o tym, że korzystniejszy jest stary system, o tyle aktualna sytuacja na rynku energii pokazuje, że wejście do net-billingu nie musi być gorszym rozwiązaniem.

Wyboru nie mają prosumenci, którzy zgłosili do operatora sieci dystrybucyjnej przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca. Ta grupa może obecnie wprowadzać energię do sieci tylko na zasadach nowego systemu – net-billingu (między 1 kwietnia i 30 czerwca obowiązywał okres przejściowy, w którym ci prosumenci byli tymczasowo rozliczani w ramach dotychczasowego systemu opustów).

Operator podał cenę

REKLAMA

Mimo że net-billing realizowany jest w zakresie energii wprowadzanej do sieci przez nowych prosumentów już od początku tego miesiąca, dopiero teraz poznaliśmy cenę, która będzie przysługiwać za tę energię i która będzie decydować o wartości tzw. depozytu przysługującego prosumentowi rozliczanemu w net-billingu.

Zgodnie z ustawą o OZE cena za energię wprowadzaną do sieci w okresie od połowy tego roku do połowy 2024 roku będzie określana jako średnia miesięczna cena energii z rynku hurtowego z wcześniejszego miesiąca.

Kwestia rozliczeń prosumentów w systemie net-billingu została uregulowana w art. 4 ustawy o OZE w wyniku nowelizacji, która weszła w życie 1 kwietnia br.

Miesięczną cenę istotną dla prosumentów w net-billingu ma wyznaczać Operator Informacji Rynku Energii (OIRE). Jego zadania wypełnia operator krajowego systemu elektroenergetycznego, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Z informacji przekazanych przez OIRE wynika, że rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej (RCEm) za czerwiec 2022 roku wyniosła 659,29 zł/MWh, a ostatnie wydarzenia na Towarowej Giełdzie Enegii wskazują, że w kolejnych miesiącach cena energii dla prosumentów w net-billingu może być jeszcze korzystniejsza.

Prosumentom korzystającym z net-billingu przysługuje wsparcie na okres 15 lat, czyli tak samo jako „starym” prosumentom rozliczającym się w systemie opustów.  Rozliczenie na okres 15 lat ewentualnie zostanie pomniejszone o okres korzystania przez prosumenta w okresie przejściowym z rozliczeń prowadzonych w systemie opustów, czyli w drugim kwartale 2022 roku.

Za dwa lata zmieni się jednak sposób wyznaczania ceny przysługującej za energię wprowadzaną do sieci w ramach net-billingu. Od 1 lipca 2024 roku nie będzie to już średnia cena z wcześniejszego miesiąca, ale obowiązywać będzie średnia stawka godzinowa.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.