W Szwajcarii powstała największa górska farma fotowoltaiczna

W Szwajcarii powstała największa górska farma fotowoltaiczna
fot. Axpo

Farma słoneczna AlpinSolar to największy tego typu obiekt w Alpach Szwajcarskich. Położona jest na wysokości 2,5 tys. metrów n.p.m. na zaporze Muttsee.

Farma solarna AlpinSolar zbudowana została przez Axpo i IWB, który jest generalnym wykonawcą projektu. Instalacja znajduje się na ścianie zapory Muttsee, która stanowi część elektrowni szczytowo-pompowej Limmern w Alpach Glarneńskich.

Farma fotowoltaiczna składa się z około 5 tys. paneli słonecznych rozmieszczonych na szerokości prawie 1 km. Zaczęła produkować prąd jesienią ubiegłego roku, teraz działa już w pełnym zakresie. Farma fotowoltaiczna AlpinSolar ma moc 2,2 MW i będzie wytwarzać około 3,3 GWh energii rocznie.

REKLAMA

Energia ze słońca dla supermarketów

Odbiorcą energii elektrycznej produkowanej na farmie AlpinSolar jest spółka Denner – największa sieć supermarketów w Szwajcarii. Już na etapie budowy instalacji solarnej podpisana została umowa cPPA. Denner ma kupować całą energię wytwarzaną przez AlpinSolar w ciągu pierwszych 20 lat eksploatacji – do zasilania swoich sklepów.

 

Panele słoneczne AlpinSolar, które działały już zimą 2021/2022, osiągnęły bardzo wysoki uzysk solarny i potwierdziły wartość alpejskiej fotowoltaiki. To ważne w kontekście ogromnego zapotrzebowania na zieloną energię w miksie energetycznym, które zimą jest w Szwajcarii wysokie – mówi Christian Heierli, overall project manager AlpinSolar w Axpo.

REKLAMA

Trzy razy większa skuteczność w zimie

Muttsee to najwyżej położona zapora w Europie. Zlokalizowana na niej farma fotowoltaiczna AlpinSolar ma w miesiącach zimowych wytarzać trzy razy więcej energii niż porównywalna instalacja na terenie nizinnym.

Zwiększenie uzysku energii elektrycznej jest możliwe – jak podaje Axpo – dzięki tzw. efektowi albedo, czyli odbiciu promieniowania słonecznego. Ponadto strome nachylenie modułów (51–65 st.) ma tworzyć bardziej efektywny kąt padania promieni i zapobiegać nadmiernemu osadzaniu się śniegu.

Dodatkową zaletą instalacji jest naturalne chłodzenie i wentylacja od elektrowni szczytowo-pompowej, które zwiększą wydajność modułów PV.

Axpo w Polsce

Właściciel farmy solarnej w Alpach Szwajcarskich działa także w Polsce poprzez swój lokalny oddział. Oferuje umowy PPA i rozwiązania w zakresie dostaw energii elektrycznej i gazu na podstawie kontraktów długoterminowych. Spółka dołożyła do swojej oferty także możliwość budowy farm fotowoltaicznych dla klientów biznesowych i wydzierżawienia ziemi pod farmy PV.

Do tej pory polski rynek poznał nas jako największego niezależnego dostawcę energii odnawialnej i sprzedawcę zielonej energii dla klientów biznesowych. Przed nami następny ważny krok – własne siły wytwórcze, które są kolejnym zielonym rozwiązaniem Axpo opracowanym z myślą o rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce i przyczynieniu się do transformacji energetycznej w kraju – mówi Grzegorz Biliński, managing director Axpo w Polsce.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.