Ruszył montaż paneli na dużej farmie fotowoltaicznej Taurona

Ruszył montaż paneli na dużej farmie fotowoltaicznej Taurona
fot. Tauron

Największa w portfelu OZE Taurona farma fotowoltaiczna powstaje w Mysłowicach na Górnym Śląsku. Jej docelowa moc zainstalowana osiągnąć ma około 97 MW.

Jak podaje Tauron, farma fotowoltaiczna Mysłowice wyprodukuje pierwszą energię elektryczną już w przyszłym roku. Teraz rozpoczął się montaż paneli w ramach pierwszego etapu inwestycji.  

Projekt w Mysłowicach realizowany jest dwuetapowo: najpierw Tauron odda do eksploatacji 37 MW, druga faza przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW. Budowa pierwszego etapu rozpoczęła się w lipcu br. Po jego zakończeniu farma w ciągu roku produkować ma 39 tys. MWh zielonej energii.

REKLAMA

Wykorzystanie terenów poprzemysłowych

Farma zlokalizowana jest na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych.

– Wykorzystujemy posiadane przez grupę tereny poprzemysłowe, by przywrócić im znaczenie gospodarcze. Pierwszą taką farmę uruchomiliśmy w Jaworznie na terenie byłej elektrowni węglowej – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Budowa elektrowni słonecznej na terenach poprzemysłowych to najkorzystniejsze ze środowiskowego punktu widzenia rozwiązanie, dzięki któremu obszary przez lata niezagospodarowane zyskują nowe życie – dodaje Andrzej Kaczmarek, prezes zarządu Tauron Inwestycje.

Andrzej Kaczmarek opowiada też o kolejnych etapach budowy. – Montowane są konstrukcje stalowe – stoły fotowoltaiczne, których docelowo będzie 4266. Rozpoczęliśmy już także montaż paneli, każdy o mocy 450 Wp.

Na pierwszym etapie realizacji projektu Mysłowice ma być zainstalowanych ponad 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych. Ich łączna powierzchnia wyniesie 16 hektarów.


 

Jak podkreśla Kaczmarek, większość dostaw i usług związanych z budową farmy już została zakontraktowana. – Jeszcze w tym roku ruszy budowa głównego punktu odbioru wraz z przyłączem do sieci dystrybucyjnej – dodaje prezes Tauron Inwestycje.

REKLAMA

Zielone plany Taurona

Tauron obecnie ma w swoim portfelu PV trzy przemysłowe elektrownie solarne, których moc wynosi 19 MW.

Pod koniec grudnia 2020 roku spółka oddała do eksploatacji swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną, która powstała w ramach programu budowy instalacji PV na terenach poprzemysłowych należących do grupy – farmę w Jaworznie o mocy 5 MW.

W połowie stycznia tego roku Tauron oddał do użytku elektrownię fotowoltaiczną Choszczno II w województwie zachodniopomorskim. To instalacja o mocy 8 MW. W tej lokalizacji od niecałego roku działa też elektrownia solarna Choszczno I o łącznej mocy 6 MW.

– Do 2025 roku planujemy zwiększyć moce w fotowoltaice do 700 MW, a w 2030 roku chcemy dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW – deklaruje Paweł Szczeszek.

Coraz większe instalacje PV w Polsce

Po pełnym uruchomieniu obu etapów farma fotowoltaiczna Mysłowice będzie jedną z największych instalacji PV w Polsce. 

W ostatnim czasie Goldbeck Solar i Respect Energy poinformowali o zakończeniu pierwszego etapu ogromnej elektrowni fotowoltaicznej w Zwartowie na Pomorzu. Choć jeszcze nie została ukończona w całości, to już teraz jest to największy taki obiekt w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Cała farma fotowoltaiczna w Zwartowie ma osiągnąć moc 290 MWp i zajmie obszar aż 300 hektarów. Więcej na ten temat w artykule: Pierwszy etap największej polskiej elektrowni fotowoltaicznej gotowy

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.