Pierwszy etap największej polskiej elektrowni fotowoltaicznej gotowy

Pierwszy etap największej polskiej elektrowni fotowoltaicznej gotowy
Goldbeck Solar

Na Pomorzu zakończyła się realizacja pierwszego etapu ogromnej elektrowni fotowoltaicznej. Mimo że cała inwestycja nie została jeszcze sfinalizowana, to już teraz jest to największy tego rodzaju obiekt w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Farmę fotowoltaiczną na Pomorzu buduje Goldbeck Solar poprzez spółkę celową Stigma, a partnerem w realizacji tego przedsięwzięcia jest Respect Energy.

Cała elektrownia fotowoltaiczna ma osiągnąć moc 290 MWp i zajmie obszar aż 300 hektarów. Inwestycja jest realizowana w odległości około 65 km na północny zachód od Gdańska.

REKLAMA

Teraz Goldbeck Solar poinformował o zakończeniu realizacji pierwszego etapu, w którym zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 204 MWp – energia z tej części instalacji ma już trafiać do krajowego systemu elektroenergetycznego.

Realizacja drugiego etapu wielkiej inwestycji – zakładającego montaż paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 86 MWp – ma rozpocząć się na początku przyszłego roku.

Ponad 750 mln zł od banków

Ogromny projekt w Zwartowie jest finansowany przez konsorcjum trzech banków: Banku Pekao SA, PKO BP oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). 

Łączna kwota bankowego finansowania dla farmy PV w Zwartowie to 763,4 mln zł, z czego 1/3 środków wyłoży Bank Pekao SA, który ma pełnić funkcję agenta kredytu, agenta zabezpieczeń oraz banku rachunków, a także ma zapewnić hedging stopy procentowej.  

 

Jak będzie rozliczana energia wytwarzana przez elektrownię fotowoltaiczną w Zwartowie?   

Z informacji przekazanych wcześniej przez Respect Energy wynika, że przez pierwsze 5 lat wyprodukowana energia będzie sprzedawana poza systemem wsparcia, potem rozliczana ma być z wykorzystaniem prawa do wyrównania tzw. ujemnego salda w ramach systemu aukcyjnego.

Największa w Polsce

Elektrownia fotowoltaiczna w Zwartowie po sfinalizowaniu pierwszego etapu już teraz jest największym tego typu obiektem w naszym kraju i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Do tej pory największa w naszym kraju była zbudowana przez ZE PAK na terenach po kopalni odkrywkowej w Wielkopolsce elektrownia fotowoltaiczna o mocy 70 MW.

W najbliższych latach do krajowej sieci powinno zostać podłączonych przynajmniej kilka elektrowni fotowoltaicznych o jednostkowej mocy bliskiej lub przekraczającej 100 MW.

Będzie to między innymi ogromna elektrownia fotowoltaiczna o docelowej mocy 135 MW, którą koło Zamościa buduje niemiecka grupa Ib vogt. Prognozowany roczny uzysk energii ma oiągnąć poziom około 150 GWh. Sprzedażą energii z farmy na Lubelszczyźnie na Towarowej Giełdzie Energii ma się zająć firma Next Kraftwerke.

Ogromna elektrownia fotowoltaiczna powstająca koło Zamościa zajmie 154 hektarów, na których zostanie zainstalowanych ponad 250 tys. paneli fotowoltaicznych.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Inną wielką farmę PV – o docelowej mocy około 97 MW – buduje w Mysłowicach w woj. śląskim Tauron. Inwestycję zaplanowano w dwóch etapach. W pierwszym do eksploatacji oddanych zostanie 37 MW, drugi przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW.

Z kolei na Dolnym Śląsku, w pobliżu Legnicy, powstaje elektrownia fotowoltaiczna o mocy 87 MW, którą buduje hiszpański inwestor Q Energy. W ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja, że koncern Amazon podpisał umowę PPA na wykup energii z tej elektrowni PV. Więcej na ten temat w artykule: Amazon kupi energię z wielkiej farmy fotowoltaicznej na Dolnym Śląsku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.