Nowy moduł fotowoltaiczny 680 W od europejskiego producenta

Nowy moduł fotowoltaiczny 680 W od europejskiego producenta
Enel Green Power

Włoska grupa energetyczna Enel należy do największych inwestorów na globalnym rynku energetyki odnawialnej. Włosi produkują także własne panele fotowoltaiczne i teraz ogłosili wprowadzenie na rynek modułu o wyjątkowo wysokiej mocy.

Enel Green Power, spółka należąca do włoskiej grupy Enel, produkuje moduły fotowoltaiczne w fabryce w Katanii – mieście położonym na Sycylii.

Włosi od początku stawiają na rozwój modułów bazujących na ogniwach wielozłączowych (Heterojunction, HJT), które mają zapewniać wyższą konwersję światła słonecznego w energię elektryczną, niż jest to możliwe w przypadku powszechnie stosowanych ogniw PERC.

REKLAMA

Enel właśnie ogłosił wprowadzenie nowego dwustronnego modułu o jednej z najwyższych mocy na globalnym rynku fotowoltaicznym – mającej wynosić aż 680 W.

Na razie Włosi nie podają szczegółów dotyczących sprawności i rozmiarów nowego modułu. Enel zapewnia natomiast, że moduł będzie mógł pracować przynajmniej przez 30 lat, a możliwość produkcji energii również z tylnej strony zwiększy jego uzyski energii o 15–20 proc. w porównaniu do konwencjonalnych, jednostronnych modułów.

 

Cel: 3 GW mocy produkcyjnych 

Wiadomo, że nowy panel fotowoltaiczny będzie produkowany w fabryce w Katanii od przyszłego roku. Na razie zdolności produkcyjne sycylijskiej fabryki Enel pozwalają na wytworzenie w skali roku modułów o mocy do 200 MW, jednak za rok moce produkcyjne mają zostać podwojone, a już w 2024 roku powinny zostać zwiększone do 3 GW.

Rozwój fabryki w Katanii będzie możliwy m.in. dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej, która dofinansuje zaplanowaną rozbudowę zakładu do zdolności produkcyjnych rzędu 3 GW rocznie kwotą 118 mln euro. Wartość całej inwestycji szacowana jest na około 600 mln euro.

Włosi zapewniają, że dzięki pełnej automatyzacji fabryka będzie pracować w trybie 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Na razie do produkcji modułów mają być wykorzystywane dwustronne ogniwa wielozłączowe (B-HJT).

REKLAMA

Dwustronne panele fotowoltaiczne składające się z wysokowydajnych ogniw wielozłączowych HJT mają umożliwić docelowo przekroczenie 30 proc. sprawności na poziomie modułów.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Ostatni raz Enel pochwalił się zwiększeniem sprawności ogniw HJT dwa lata temu. Poinformowano wówczas o osiągnięciu sprawności ogniwa pochodzącego z linii produkcyjnej na poziomie 24,63 proc.

Program badawczo-rozwojowy Enel zakłada rozwój również ogniw tandemowych, co pozwoli na przechwytywanie większej ilości światła, umożliwiając osiągnięcie wyższych sprawności.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.