Amerykanie testują okna solarne

Amerykanie testują okna solarne
SolarWindow

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych opracowali przezroczyste organiczne materiały fotowoltaiczne, które mogą być wykorzystywane przy produkcji okien słonecznych do zastosowań w nowoczesnym budownictwie. Rozwiązanie już jest testowane w pięciu lokalizacjach w USA.

Przezroczyste organiczne materiały fotowoltaiczne (TOPV) są coraz częstszym obiektem zainteresowania pod kątem wykorzystania ich w fotowoltaice zintegrowanej z budynkami. Mają bowiem jedną kluczową zaletę, jaką jest ich transparentność. To umożliwia szerokie ich zastosowanie w budownictwie domowym i komercyjnym.

Amerykańscy naukowcy opracowali dwa nowe materiały TOPV, oparte na ftalocyjaninie chloroglinu (ClAlPc) – która jest rodzajem barwnika powszechnie stosowanego przy produkcji lakierów samochodowych i tuszy drukarskich – oraz heptametynie (CyTPFB), związku fluoryzującym.

REKLAMA

Potencjał ich zastosowania przetestowano w pięciu typach budynków komercyjnych w czterech różnych obszarach Stanów Zjednoczonych, charakteryzujących się różnymi warunkami klimatycznymi: Detroit, Los Angeles, Phoenix i Honolulu.

 

REKLAMA

Wyniki badań miały udowodniłć, że korzyść energetyczna netto jest dodatnia dla wszystkich pięciu obiektów. Oznacza to, że dzięki zastosowaniu organicznych materiałów fotowoltaicznych wytwarza się lub oszczędza więcej energii elektrycznej, niż zużyto do ich wyprodukowania.

Długa żywotność

Naukowcy oceniają, że czas zwrotu nakładów poniesionych na implementację rozwiązań opartych na TOPV z ClAlPc lub CyTPFB jest krótszy w porównaniu z innymi rozwiązaniami z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV).

Zakłada się, że okna fotowoltaiczne oparte na materiałach TOPV będą charakteryzować się 20-letnim cyklem życia. Początkowa sprawność okna fotowoltaicznego o wymiarach 2100 x 3700 mm bazującego na TOPV z wykorzystaniem ClAlPc ma wynosić 10 proc.

Z kolei takie same okno oparte na TOPV z dodatkiem CyTPFB ma mieć sprawność 11 proc. Na końcu cyklu życia sprawność okien ma być równa 60 proc. wartości początkowej.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.