Photon Energy z prawie 130-proc. wzrostem przychodów

Photon Energy z prawie 130-proc. wzrostem przychodów
fot. Photon Energy

Grupa Photon Energy opublikowała wyniki za trzeci kwartał 2022 roku. Własne elektrownie fotowoltaiczne spółki – o mocy 91,9 MWp – wygenerowały w tym czasie łączny wolumen 37 GWh energii elektrycznej, co oznacza wzrost o 6,6 proc. r/r.

Dzięki zwiększonej w ujęciu rok do roku (r/r) produkcji energii elektrycznej z farm fotowoltaicznych w połączeniu z wysokimi cenami energii Photon Energy osiągnął w trzecim kwartale 2022 roku przychody ze sprzedaży energii w wysokości 15,073 mln euro. To oznacza wzrost aż o 129,6 proc. względem analogicznego okresu 2021 roku – wówczas grupa zanotowała 6,566 mln euro przychodów.

Wzrost nastąpił także w ujęciu kwartalnym. Przychody Photon Energy za trzeci kwartał br. były o 37,5 proc. wyższe niż odnotowane w drugim kwartale br. (10,963 mln euro) – który był rekordowy dla spółki.

REKLAMA

Spodziewany rekord produkcji energii

Jak podaje Photon Energy, w miesiącach lipiec–wrzesień br. własne elektrownie fotowoltaiczne grupy, których sumaryczna moc wynosi 91,9 MWp, wygenerowały łączny wolumen 37,0 GWh energii elektrycznej, co jest wzrostem o 6,6 proc. r/r. Od początku roku elektrownie spółki wyprodukowały energię w ilości 103,0 GWh, co jest porównywalne z łączną produkcją za cały rok 2021.

 

Photon sprzedaje 83 proc. energii z portfela elektrowni własnych po cenach rynkowych, dzięki czemu spółka osiągnęła w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku przychody w wysokości 30,794 mln euro. Wartość ta jest o 58,7 proc. wyższa niż przychody osiągnięte w całym ubiegłym roku (19,402 mln euro).

REKLAMA

– Otoczenie rynkowe dotyczące cen energii w pełni potwierdza słuszność przyjętej przez nas strategii sprzedaży energii z naszego portfela instalacji własnych w oparciu o ryzyko rynkowe i powoduje, że istotna dźwignia operacyjna w naszej działalności jest jeszcze bardziej widoczna – powiedział Georg Hotar, CEO Photon Energy Group.

Plany finansowe spółki

Przychody ze sprzedaży energii za wrzesień i za cały trzeci kwartał 2022 roku w połączeniu z dynamicznymi wzrostami odnotowanymi w innych naszych liniach biznesowych, takich jak handel komponentami fotowoltaicznymi, potwierdzają nasze plany finansowe na 2022 rok odnośnie skonsolidowanych przychodów na poziomie 85 mln euro (wzrost o 133,8 proc. r/r) i wyniku EBITDA na poziomie 24 mln euro (wzrost o 150,4 proc. r/r) – powiedział Georg Hotar.

Niedawno Photon ogłosił refinansowanie portfela czeskich instalacji w wysokości 28,1 mln euro. Środki pozyskane zostały z UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia a.s., co ma zapewniać znaczącą płynność dla finansowania dalszego rozwoju instalacji własnych spółki po spłacie obligacji.

Obecnie portfel elektrowni własnych spółki ma łączną moc 91,9 MWp. W Rumunii Photon buduje siedem nowych instalacji PV o mocy 28,3 MWp, które zamierza przyłączyć do sieci przed końcem tego roku.  

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.