Największy producent paneli zwiększa marżę dzięki TOPCon

Największy producent paneli zwiększa marżę dzięki TOPCon
JinkoSolar

Chiński producent JinkoSolar, który okazał się liderem globalnego rynku fotowoltaicznego pod względem sprzedaży paneli w pierwszej połowie 2022 roku, w ostatnim kwartale nieznacznie zwiększył sprzedaż w stosunku do sprzedaży z wcześniejszego kwartału i jednocześnie wyraźnie poprawił marżę.

JinkoSolar w pierwszych 6 miesiącach tego roku miał sprzedać moduły o całkowitej mocy 18,214 GW, w tym wyłącznie sprzedaż w drugim kwartale wyniosła 10,183 GW (oznaczało to wzrost o 156,1 proc. rok do roku).

Mniejszą sprzedaż od JinkoSolar ogłosili najwięksi konkurenci: Trina Solar (18,05 GW), LongiSolar (18,02 GW) oraz JA Solar (15,7 GW). 

REKLAMA

W pierwszej połowie tego roku JinkoSolar odnotował przychody rzędu 5,142 mld dolarów i były one wyższe o 137,6 proc. rok do roku. EBITDA chińskiego producenta w pierwszym kwartale 2022 roku wyniosła 126 mln dolarów, a w drugim kwartale wzrosła do 186 mln dolarów (wobec EBITDA rzędu 143 mln dolarów w drugim kwartale zeszłego roku).

Półroczny skorygowany zysk netto wyniósł 107 mln dolarów, w tym 55 mln dolarów to zysk z drugiego kwartału przy marży na poziomie 2 proc. Wynik netto w ujęciu GAAP w drugim kwartale był jednak ujemny i wyniósł -93 mln dolarów, podczas gdy w pierwszym kwartale wyniósł jeszcze 5 mln dolarów.


Lepszy wynik dzięki ogniwom n-TOPCon

Teraz JinkoSolar przedstawił wyniki finansowe za trzeci kwartał tego roku, w którym chińska firma odnotowała 2,74 mld dolarów przychodów, co jest wynikiem o 3,6 proc. lepszym od zanotowanego we wcześniejszym kwartale oraz o 127,8 proc. lepszym od przychodów z analogicznego kwartału zeszłego roku.

Poprawa przychodów była możliwa dzięki wzrostowi kwartalnych dostaw produktów do 10,856 GW, z czego 10,286 GW to moduły, a 570 MW to sprzedaż ogniw firmom spoza grupy. Oznacza to poprawę kwartalnej sprzedaży o 3,1 proc. kwartał do kwartału oraz o 117,4 proc. rok do roku.

Zysk brutto chińskiej firmy wyniósł 431,8 mln dolarów – był wyższy o 10,8 proc. w porównaniu do zysku z wcześniejszego kwartału oraz o 137 proc. w zestawieniu z zyskiem z trzeciego kwartału zeszłego roku.

REKLAMA

Marża brutto, którą JinkoSolar wypracował w ostatnim kwartale, wyniosła 15,7 proc. i była wyższa od marży z wcześniejszego kwartału (14,7 proc.) i z trzeciego kwartału 2021 roku (15,1 proc.).

Jak podkreśla chiński producent, poprawienie tego wskaźnika było możliwe dzięki zwiększeniu sprzedaży wysokowydajnych modułów bazujących na ogniwach n-TOPCon, która zapewniła większą marżę niż sprzedaż produktów bazujących na wcześniejszej generacji ogniw typu P.

Sprawność TOPCon rośnie

Sprzedaż paneli fotowoltaicznych bazujących na ogniwach n-TOPCon w ostatnim kwartale miała wzrosnąć do 3 GW, czyli o 160 proc. w porównaniu do sprzedaży takich paneli z wcześniejszego kwartału.

JinkoSolar ma obecnie posiadać zdolności produkcji ogniw typu N na poziomie 16 GW, a w budowie są linie produkcyjne łącznie na 19 GW w fabrykach w Hefei i Jiangshan. Kierownictwo Jinko podkreśla przy tym zmniejszanie różnic w kosztach produkcji ogniw typu N oraz mniej wydajnych ogniw typu P.

W ostatnim kwartale tego roku JinkoSolar chce sprzedać moduły fotowoltaiczne o jeszcze większej mocy niż w trzecim kwartale. Prognoza zarządu chińskiej firmy mówi o wyniku 13–15 GW, natomiast w całym 2022 roku Chińczycy chcą osiągnąć sprzedaż na poziomie 41,5–43,5 GW (w ubiegłym roku Jinko sprzedał moduły o mocy około 19 GW, a liderem globalnego rynku okazał się LongiSolar ze sprzedażą na poziomie 24,5 GW).

Na koniec tego roku chiński producent chce dysponować zdolnościami produkcyjnymi w zakresie wafli krzemowych, ogniw i modułów wynoszącymi odpowiednio 65 GW, 55 GW, 70 GW.

Coraz wyższa sprawność

W ostatnim kwartale chińska firma miała dojść do średniej sprawności ogniw n-TOPcon pochodzących z masowej produkcji na poziomie 25 proc. (w przypadku najnowszych, seryjnie produkowanych modułów osiągana jest sprawność około 22 proc.)

Najnowsze wyniki prac JinkoSolar nad technologią n-TOPCon pokazują, że wkrótce ten wynik zostanie poprawiony. Więcej na ten temat w artykule: Nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego TOPCon.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.