Urządzenie polskiego start-upu pomoże prosumentom oszczędzać energię

Urządzenie polskiego start-upu pomoże prosumentom oszczędzać energię
fot. Maria Godfrida/Pixabay

EAAS Smart Box to współpracujące z aplikacją urządzenie opracowane z myślą o użytkownikach domowych instalacji fotowoltaicznych. Umożliwia analizę i optymalizację zużycia energii oraz zmianę nawyków w celu oszczędzania i generowania przychodu z instalacji.

Technologia opracowana przez EAAS Global, polski start-up, pozwala zmierzyć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię i wskazać sposób na zmniejszenie zużycia prądu i osiąganie przychodu z instalacji fotowoltaicznej. Spółka podpisała umowę na instalację 30 tys. urządzeń EAAS Smart Box do końca 2023 roku. Obecnie jest w trakcie instalacji 2,5 tys. urządzeń. 

Technologia dla prosumenta

REKLAMA

Jak informuje EAAS Global, urządzenie EAAS Smart Box wraz z powiązaną z nim aplikacją to oferta dla właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 kW do 10 kW. Rozwiązanie ma na celu optymalizację wykorzystania prądu i zagospodarowanie jego nadprodukcji. Jest kompatybilne z instalacjami fotowoltaicznymi oraz turbinami wiatrowymi niezależnymi od sieci.

– Pomimo rosnącej popularności wytwarzania zielonej energii z instalacji fotowoltaicznych prosumenci nie zawsze są w stanie efektywnie wykorzystać wyprodukowaną energię, tym bardziej przy zróżnicowanych stawkach za prąd. Postanowiliśmy stworzyć rozwiązanie wspierające efektywne zużywanie energii – wyjaśnia Martyna Gulbinowicz, CIO w EAAS Global. 


REKLAMA

Jak dodaje przedstawicielka start-upu, opracowując technologię, firma chciała zaoferować prosumentom możliwość zarabiania na swojej inwestycji i ograniczenia opłat za prąd dzięki analizie danych i wskazówkom dotyczącym zużycia energii.

Program oszczędzania

EAAS Global proponuje użytkownikom swojego systemu 80 zł za każdą wyprodukowaną i wykorzystaną na własne potrzeby 1 MWh energii z instalacji OZE. Aby przystąpić do programu oszczędzania, należy mieć instalację fotowoltaiczną lub turbinę wiatrową niezależną od sieci i zamówić darmowe urządzenie przez stronę partnera – Solektro. 

Obserwując rynek i zachowania konsumentów, mamy świadomość, że dzisiejsi użytkownicy fotowoltaiki chcą czerpać realne korzyści finansowe ze swojej inwestycji – bez limitów i ograniczeń narzucanych przez system. Nasz produkt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i gratyfikuje proekologiczne decyzje optymalizujące zużycie zielonej energii mówi Martyna Gulbinowicz.

Obecnie w Polsce instalowanych jest 2,5 tys. EAAS Smart Boxów, a do końca przyszłego roku będzie ich 30 tys. – na podstawie umowy z Solektro. Jak informuje start-up, jest to pierwszy tego typu produkt na polskim rynku.

EAAS Global zamierza w czwartym kwartale 2022 roku wejść na rynek włoski. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.