Equinor przejmuje dewelopera elektrowni fotowoltaicznych

Equinor przejmuje dewelopera elektrowni fotowoltaicznych
fot. BeGreen

Wiodący duński deweloper projektów fotowoltaicznych BeGreen stanie się własnością koncernu Equinor. Norweska grupa paliwowo-energetyczna realizuje w ten sposób swoją strategię powiększania portfolio inwestycji PV.

BeGreen to duński deweloper projektów solarnych, którego udziałowcami byli dotąd Grupa Bregentved i członkowie zarządu. Od momentu powstania zespół BeGreen w pełni rozwinął, sprzedał i dostarczył moc zainstalowaną w fotowoltaice na poziomie ponad 700 MW. Z kolei łączna moc projektów we wczesnym i średnim stadium rozwoju, realizowanych w Danii, Szwecji i Polsce, wynosi ponad 6 GW, przy średniej wielkości projektu na poziomie 300 MW.

W niedalekiej przyszłości, po uzyskaniu zgód regulacyjnych, BeGreen ma przejść na własność Equinoru, który podpisał umowę pełnego wykupu duńskiej spółki.  

REKLAMA

BeGreen stanowi ważny element budowy naszej pozycji w zakresie przemysłowych źródeł odnawialnych w Europie, zgodnie z naszą ambicją bycia wiodącą firmą w transformacji energetycznej. BeGreen ma udokumentowane osiągnięcia jako deweloper energii słonecznej oraz silny portfel projektów na atrakcyjnych rynkach energetycznych – powiedział Pal Eitrheim, wiceprezes wykonawczy ds. odnawialnych źródeł energii w spółce Equinor.


Ekspasja norweskiej grupy 

Po zakończeniu transakcji przejęcia BeGreen stanie się w całości własnością spółki zależnej Equinoru – Danske Commodities. Będzie ona komercjalizować projekty z portfela BeGreen przy współpracy z obecnym zespołem i zarządem duńskiego dewelopera PV. 

Equinor oczekuje, że portfel projektów BeGreen przyniesie realny zwrot z projektów odnawialnych spółki, z uwzględnieniem ceny nabycia, na poziomie  4–8 proc. 

REKLAMA

Dzięki nowemu właścicielowi nasze możliwości finansowe znacznie się zwiększą, co pozwoli nam zaoferować jeszcze większe wsparcie dla zielonej transformacji w Europie. Dla nas to idealne połączenie – powiedział Anders Dolmer, CEO w BeGreen.

Przejęcie BeGreen jest przykładem tego, jak selektywnie wchodzimy na atrakcyjne rynki za pośrednictwem uznanych firm charakteryzujących się wysokiej jakości zespołami, sprawdzonymi osiągnięciami i silnymi projektami w rozwoju – skomentował Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes ds. energii i rynków w obszarze Renewables w Equinor.

Equinor w Polsce

Norweska grupa od kilku lat rozwija działalność w zakresie lądowych źródeł energii odnawialnej i magazynowania energii w Europie, inwestując w lokalne firmy. W Polsce jest to firma Wento, która została przejęta przez Equinor ponad półtora roku temu.

W październiku spółka oddała do użytku swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną w Polsce, a jednocześnie jedną z największych w kraju – PV Stępień. Ta elektrownia PV posiada moc 58 MW i jest zlokalizowana w gminie Braniewo w województwie warmińsko-mazurskim.

Projekt PV Stępień składa się z ponad 100 tys. paneli fotowoltaicznych, które mają wytwarzać w skali roku około 61 GWh energii elektrycznej.

Więcej na temat tej inwestycji w artykule: Na Warmii powstała jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.