Chiński producent modułów przechodzi na ogniwa nowego typu

Chiński producent modułów przechodzi na ogniwa nowego typu
Trina Solar

Jeden z największych na świecie producentów paneli fotowoltaicznych – chińska Trina Solar – rozpoczyna proces modernizacji swoich linii produkcyjnych, aby wyraźnie zwiększyć udział w sprzedaży modułów bazujących na wydajniejszych ogniwach typu N. Wdrażanie ogniw typu N to obecnie główny trend w przemyśle fotowoltaicznym. W podobnym kierunku idą także inni chińscy producenci.

Trina Solar należy do ścisłej czołówki największych wytwórców paneli fotowoltaicznych na świecie. Pod względem sprzedaży wygenerowanej w pierwszej połowie 2022 roku firma, który dostarczyła moduły o mocy 18,05 GW, ustąpiła tylko chińskiemu JinkoSolar (18,214 GW), a wyprzedziła takie marki jak Longi (18,02 GW) i JA Solar (15,7 GW).

Trina stawia na większe ogniwa

REKLAMA

Trina Solar jest jednocześnie największym producentem modułów fotowoltaicznych, w których wykorzystywane są ogniwa o długości boku 210 mm. Chińska firma do tej pory sprzedała już ponad 50 GW modułów, w których wykorzystano ogniwa 210-mm.

W komentarzu do najnowszych wyników finansowych Trina Solar zapewnia, że ogniwa 210 mm to najefektywniejsze rozwiązanie dla modułów o dużych mocach. Chiński wytwórca przytacza prognozy firmy TrendForce, według których do końca 2023 roku linie produkcyjne dużych modułów będą stanowić już 89 proc. wszystkich linii produkcyjnych w globalnym przemyśle PV. W tym zdolności produkcyjne modułów bazujących na ogniwach 210-mm mają wzrosnąć do 466 GW, co ma stanowić 57 proc. ogólnych zdolności produkcyjnych, a dwa lata później ich udział ma wzrosnąć do 66 proc.

 

Tymczasem obecny lider globalnego rynku PV – JinkoSolar – stawia na mniejsze ogniwa o długości boku 182 mm.

REKLAMA

Obie firmy łączy jednak intensywne wdrażanie do produkcji wydajniejszych ogniw typu N. W ostatnim raporcie finansowym JinkoSolar podkreślał, że dzięki rosnącej sprzedaży modułów bazujących na ogniwach N-TOPCon udaje mu się wygenerować większe marże niż w przypadku modułów bazujących na starszych ogniwach typu P.

Nowy moduł na ogniwach typu N

W pierwszych trzech kwartałach tego roku Trina Solar sprzedała moduły o łącznej mocy 28,79 GW, dokładając do tego m.in. sprzedaż trackerów o mocy 2,8 GW i magazynów energii o pojemności ponad 300 MWh. Dzięki temu chiński producent wypracował przychody rzędu 8,8 mld dolarów, co oznacza wzrost o 82,5 proc. względem przychodów z pierwszych trzech miesięcy zeszłego roku (Trina nie podała innych kluczowych wskaźników finansowych).

Dalszy wzrost sprzedaży chińskiej firmie ma zapewnić oferta modułów bazujących na ogniwach typu N. W ubiegłym miesiącu Trina Solar wprowadziła nowy moduł bazujący na tego rodzaju ogniwach – Vertex N o mocy nominalnej 595 W – który ma być przeznaczony zarówno do instalacji naziemnych, jak i dachowych. Nowe moduły mają trafić do seryjnej produkcji jeszcze w tym roku.

Kilka miesięcy wcześniej chiński producent chwalił się światowym rekordem sprawności powierzchni apertury modułu fotowoltaicznego z ogniwami typu N, która miała wynieść w testach 24,24 proc.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343 firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach:

W komentarzu do najnowszych wyników finansowych Trina Solar podkreśla, że będzie zwiększać produkcję ogniw typu N. Do końca pierwszego kwartału 2023 roku zdolności produkcyjne chińskiej firmy mają pozwalać na wytwarzanie w skali roku tego rodzaju ogniw o łącznej mocy ponad 10 GW, a do końca przyszłego roku mają zostać zwiększone do 20–30 GW/rok.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.