Tauron zbuduje nową farmę PV na Dolnym Śląsku

Tauron zbuduje nową farmę PV na Dolnym Śląsku
fot. Tauron

Jeszcze w tym roku Tauron chce ruszyć z budową farmy fotowoltaicznej w powiecie polkowickim na Dolnym Śląsku. Jej docelowa moc zainstalowana ma wynieść 46 MW.

Zakończenie budowy nowej inwestycji fotowoltaicznej Taurona na Dolnym Śląsku zaplanowane jest na pierwszą połowę 2024 roku. Farma  PV składać się będzie z ponad 80 tys. paneli, a jej powierzchnia zajmie blisko 50 ha.

– W ostatnich tygodniach zakończyliśmy budowę farmy wiatrowej w Piotrkowie Trybunalskim i ogłosiliśmy budowę kolejnej elektrowni wiatrowej, tym razem w Nowej Brzeźnicy. Realizujemy ambitny plan transformacji naszego miksu wytwórczego – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu spółki Tauron Polska Energia.

REKLAMA

Jak podaje inwestor, produkcja z instalacji fotowoltaicznej w powiecie polkowickim pozwoli na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną blisko 17 tys. gospodarstw domowych.

Więcej energii z PV w portfelu Taurona

Inwestycję fotowoltaiczną na Dolnym Śląsku realizować będzie spółka Tauron Zielona Energia, która w Grupie Tauron odpowiada za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów oraz nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.

Tauron dysponuje dziś trzema przemysłowymi elektrowniami słonecznymi, których moc wynosi 19 MW. Jak zapowiada spółka, instalacje PV będą odgrywać coraz istotniejszą rolę w jej miksie energetycznym.

REKLAMA

 

Swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną – o mocy 5 MW – Tauron oddał do eksploatacji w Jaworznie pod koniec grudnia 2020 roku.

Obecnie w ramach programu budowy instalacji PV na terenach poprzemysłowych należących do grupy Tauron buduje swoją największą elektrownię fotowoltaiczną o docelowej mocy blisko 100 MW. Instalacja powstanie w Mysłowicach na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Na pierwszym etapie budowy farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach do eksploatacji ma być oddanych 37 MW mocy, drugi przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW.

W połowie stycznia ubiegłego roku spółka oddała do użytku elektrownię fotowoltaiczną Choszczno II o mocy 8 MW, w województwie zachodniopomorskim. Drugą farmą w tej lokalizacji jest Choszczno II.

Grupa energetyczna realizuje strategię przyspieszenia Zielonego Zwrotu Taurona poprzez znaczne zwiększenie mocy OZE. W 2025 roku chce dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku ma to być 3700 MW (około 80 proc. całego miksu wytwórczego grupy).

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.