Moduły fotowoltaiczne podrożeją bez globalnego łańcucha dostaw

Moduły fotowoltaiczne podrożeją bez globalnego łańcucha dostaw
fot. Gramwzielone.pl

Naukowcy z USA opracowali model badawczy pokazujący, jakie oszczędności są uzyskiwane dzięki wdrożeniu globalnego łańcucha dostaw modułów fotowoltaicznych. Biorąc pod uwagę rynek PV w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Niemczech, uznali, że gdyby te trzy państwa przyjęły politykę blokowania importu, to ceny modułów w 2020 roku byłyby wyższe o 107 proc. w USA, 83 proc. w Niemczech i 54 proc. w Chinach.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles do opracowania swojego modelu badawczego, który ma pokazywać ekonomiczną zasadność wdrażania globalnych łańcuchów dostaw w branży fotowoltaicznej, wykorzystali historyczne dane z rynku PV. Pod uwagę wzięli wydajność paneli fotowoltaicznych, zastosowane komponenty oraz ceny materiałów wejściowych w trzech państwach: Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Chinach.

Zyskane miliardy

REKLAMA

Badacze porównali scenariusz, w którym wykorzystywane są ogólnoświatowe łańcuchy dostaw, ze scenariuszem alternatywnym, w którym to krajowi producenci dostarczaliby większą część komponentów przyczyniających się do instalowania mocy w fotowoltaice. 

 

REKLAMA

Szacunki wsteczne pokazały, że zglobalizowany rynek modułów fotowoltaicznych w latach 2008–2020 pozwolił instalatorom PV w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Niemczech na zaoszczędzenie łącznie 67 mld dolarów: średnio 24 mld dolarów w USA, 36 mld dolarów w Chinach i 7 mld dolarów w Niemczech (badacze pokazali dane w przedziałach liczonych w mld dolarów i są one następujące: 13–30 dla USA, 26–46 dla Chin, 5–9 dla Niemiec).

Ceny modułów mogą wzrosną o 25 proc.

Zastosowanie tego samego modelu badawczego do okresu od roku 2020 do 2030 pokazało, że szacunkowe ceny modułów fotowoltaicznych w 2030 roku byłyby o około 20–25 proc. wyższe, gdyby zostały ograniczone globalne łańcuchy dostaw. To zdaniem naukowców powinien być argument dla rządów poszczególnych krajów, by prowadziły politykę nieograniczającą handlu międzynarodowego i wspierającą swobodny przepływ kapitału, talentów i innowacji.

Szczegółowe informacje na temat modelu opracowanego przez amerykańskich naukowców i wyników ich badań można znaleźć w artykule „Quantifying the cost savings of global solar photovoltaic supply chains”, opublikowanego na stronie „Nature”.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.