Chiny od początku roku przyłączyły do sieci ponad 50 GW mocy w PV

Chiny od początku roku przyłączyły do sieci ponad 50 GW mocy w PV
fot. JA Solar

Według statystyk Narodowej Administracji Energetycznej (NEA) Chin w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2022 roku Państwo Środka zainstalowało 52,6 GW  mocy w fotowoltaice, co oznacza wzrost o ponad 100 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku.

Chiny sukcesywnie zwiększają udział fotowoltaiki w miksie energetycznym. W samym trzecim kwartale tego roku przyłączyły do sieci 21,72 GW mocy w fotowoltaice – to o 23 proc. więcej niż w drugim kwartale br. (17,67 GW) i o 73 proc. więcej niż w trzecim kwartale rok wcześniej (12,54 GW).

W okresie od początku stycznia do końca września 2022 roku moc zainstalowana w PV i podłączona do sieci osiągnęła w Państwie Środka poziom 52,6 GW (wobec 25,55 GW w analogicznym okresie ubiegłego roku, wzrost o 106 proc.). W tej wartości 1,727 GW to moc scentralizowanych instalacji solarnych, a 3,533 GW zainstalowano w fotowoltaice rozproszonej.

REKLAMA

 

Według danych NEA całkowita moc skumulowana w instalacjach fotowoltaicznych w Chinach na koniec września br. wzrosła do 358 GW (w tym 142,4 GW przypada na fotowoltaikę roproszoną, a 215,6 GW – scentralizowaną).

REKLAMA

Ponad 19 mld dolarów inwestycji

Jak podaje NEA, w Chinach tegoroczne inwestycje w fotowoltaikę według stanu na koniec września osiągnęły poziom około 19,16 mld dolarów, co oznacza wzrost aż o 352,6 proc. r/r.

Chiński rozpęd w fotowoltaice widoczny jest także w obszarze produkcji ogniw i modułów PV, co pokazują najnowsze dane firmy analitycznej Asia Europe Clean Energy (Solar) Advisory.  Łączne roczne moce produkcyjne Chin w zakresie ogniw i modułów fotowoltaicznych mogą osiągnąć na koniec 2022 roku 600 GW, podczas gdy zeszły rok producenci zamknęli łącznym wynikiem 361 GW.

Więcej na ten temat w artykule: Chiny przekroczą 0,5 TW mocy w produkcji ogniw i modułów PV.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.