Chińczycy biją rekord sprawności modułu fotowoltaicznego

Chińczycy biją rekord sprawności modułu fotowoltaicznego
fot. Jinko Solar

Ostatnio chiński producent paneli fotowoltaicznych LONGi Solar ogłosił wprowadzenie do sprzedaży modułu o najwyższej na rynku sprawności wynoszącej 22,8 proc. Okazało się, że LONGi nie musiał długo czekać na odpowiedź swojego największego konkurenta.

Na początku tego miesiąca chiński producent ogniw i paneli fotowoltaicznych LONGi zaprezentował nowy moduł Hi-MO 6 o mocy sięgającej 590 Wp – bazujący na ogniwach o długości boku 182 mm, dostępny w wariantach złożonych z 54, 60, 66 i 72 ogniw. Ten moduł miała cechować najwyższa na rynku sprawność na poziomie 22,8 proc. (zbliżony wynik, jeśli chodzi o seryjną produkcję, osiągnął także producent Maxeon, bazujący na technologii rozwijanej wcześniej pod szyldem Sunpower).

Świetna sprawność modułu fotowoltaicznego LONGi została osiągnięta dzięki zastosowaniu technologii określanej przez chińskiego producenta jako HPBC (Hybrid Passivated Back Contact), która ma „poprawić pochłanianie światła przez ogniwo oraz możliwości przemiany fotoelektrycznej dzięki dostosowaniu struktury wewnętrznej ogniwa”.

REKLAMA

 

Ponadto w Hi-MO 6 zastosowano technologię lutowania typu back contact, w której – w celu poprawy wytrzymałości modułu na pękanie – wykorzystana została struktura lutowania jednoliniowego (wobec tradycyjnie stosowanego lutowania w kształcie litery Z).

Odpowiedź lidera rynku

Po ogłoszeniu wprowadzenia na rynek nowych modułów LONGi szybko doczekaliśmy się odpowiedzi największego producenta paneli fotowoltaicznych pod względem dostaw notowanych w 2022 roku – Jinko Solar.

REKLAMA

Chiński producent w ostatnich kwartałach systematycznie raportował poprawę sprawności ogniw o długości boku 182 mm bazujących na technologii N-TOPCon. Ostatni wynik ogłoszony przez Jinko to sprawność tego rodzaju ogniwa na poziomie aż 26,1 proc. Nie trzeba było długo czekać na przełożenie wyników osiąganych na ogniwach na wzrost sprawności także na poziomie modułów.

Wczoraj JinkoSolar poinformował o zmierzeniu w testach prowadzonych przez TUV Rheinland sprawności modułu bazującego na ogniwach N-TOPCon na poziomie aż 23,86 proc. Chińska firma podkreśla, że jest to światowy rekord, jeśli chodzi o pełnowymiarowe moduły.

Moduł o takiej sprawności nie trafi od razu na linie produkcyjne, jednak Jinko podkreśla, że testy przeprowadzone przez TUV Rheinland to duży krok do seryjnej produkcji. Na razie najlepszy moduł, który jest dostępny w ofercie chińskiego producenta, ma sprawność na poziomie 22,65 proc. Moc modułu serii Tiger Neo osiąga 585 Wp i składa się on również z ogniw TOPCon.

TOPCon napędza sprzedaż

Ostatnio JinkoSolar informował, że sprzedaż jego paneli fotowoltaicznych bazujących na ogniwach N-TOPCon w ostatnim kwartale miała wzrosnąć do 3 GW, czyli o 160 proc. w porównaniu do sprzedaży takich paneli z wcześniejszego kwartału.

W ostatnim kwartale chińska firma miała dojść do średniej sprawności seryjnie wytwarzanych ogniw N-TOPCon na poziomie 25 proc.

Jinko podkreślał, że wprowadzanie do sprzedaży modułów bazujących na ogniwach TOPCon pozwala mu na zwiększanie marży w stosunku do modułów wcześniejszej generacji bazujących na ogniwach PERC. Więcej na ten temat w artykule: Największy producent paneli zwiększa marżę dzięki TOPCon.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.