Wzrosną dotacje na domową fotowoltaikę i magazyny energii

Wzrosną dotacje na domową fotowoltaikę i magazyny energii
Anna Moskwa

Mój Prąd 4.0 nie cieszy się takim zainteresowaniem jak trzy poprzednie edycje programu dotacji dla prosumentów  mimo że dofinansowanie można uzyskać już nie tylko na instalację fotowoltaiczną, ale także na domowy magazyn energii elektrycznej lub ciepła. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce to zmienić, podnosząc poziom dotacji. Wzrosną zwłaszcza dotacje na bateryjne magazyny energii.

W prowadzonej obecnie czwartej edycji programu Mój Prąd właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać dotacje na instalację fotowoltaiczną, magazyn energii elektrycznej i/lub ciepła, a także system zarządzania energią w domu. Choć dofinansowanie na wszystkie te urządzenia w sumie może wynieść nawet ponad 20 tys. zł, to program nie cieszy się takim zainteresowaniem jak poprzednie edycje Mojego Prądu.

Z danych, które uzyskaliśmy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wynika, że w realizowanym od połowy kwietnia naborze do 20 października br. złożonych zostało tylko około 15 tys. wniosków o dotację – w tym zaledwie kilkaset wniosków obejmowało montaż nie tylko fotowoltaiki, ale także dodatkowego domowego urządzenia energetycznego. Najwięcej wniosków dotyczyło magazynów ciepła (ponad 400) – było ich trzy razy więcej niż wniosków o dotację na magazyn energii elektrycznej.

REKLAMA

Dotacje wzrosną

Teraz zanosi się na wzrost liczby wniosków o dotacje na bateryjne magazyny energii. Z dzisiejszej wypowiedzi minister klimatu i środowiska Anny Moskwy wynika, że dofinansowanie na magazyny energii elektrycznej wzrosną ponad dwukrotnie – z 7,5 tys. zł do 16 tys. zł. (wcześniej minister klimatu Anna Moskwa podała kwotę 15 tys. zł – red.).

Wzrosnąć mają także – o 2 tys. zł – dotacje na domową fotowoltaikę – z 4 lub 5 tys. zł do 6 lub 7 tys. zł.

Co istotne, na wyższe dotacje nie trzeba będzie czekać do uruchomienia nowej edycji programu. Mają one zostać wprowadzone jeszcze w Moim Prądzie 4.0 – od połowy przyszłego miesiąca.

– Dzisiaj mamy bardzo dobrą wiadomość dla rozwoju OZE. Patrząc, jak rozwija się fotowoltaika, zdecydowaliśmy się na podniesienie dofinansowania w ramach programu Mój Prąd – oznajmiła Anna Moskwa.

REKLAMA

– Rozwój OZE to dobra recepta na rosnące na skutek wojny ceny energii. Dlatego od 15 grudnia w ramach programu Mój Prąd podnosimy poziom dofinansowania dla instalacji PV do 6 tys. zł., a do magazynów energii do 15 tys. zł. Zmiana obejmie beneficjentów 4. edycji programu – zapewniła minister klimatu.

Obecna edycja Mojego Prądu ma być prowadzona – zgodnie z aktualnym regulaminem – tylko do 22 grudnia 2022 roku lub do wyczerpania budżetu liczącego 350 mln zł. Okres kwalifikowalności wydatków został ustalony na 1 lutego 2020 – 31 grudnia 2023 roku.

Zapowiedziane dzisiaj zmiany wskazują, że nabór w Moim Prądzie 4.0 zostanie przedłużony albo po jego zakończeniu uruchomiona zostanie kolejna edycja. Na razie Ministerstwo Klimatu i NFOŚiGW nie przekazały informacji na ten temat.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343 firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach:

Niedawno w odpowiedzi na pytanie Gramwzielone.pl o dodatkowe środki na Mój Prąd Ewelina Steczkowska, rzecznik prasowy NFOŚiGW, poinformowała: – NFOŚiGW cały czas pracuje nad pozyskaniem nowych źródeł finansowania inwestycji w tym zakresie. Niewykorzystane środki POIiŚ 2014–2020 w obszarze energetyki mogłyby zasilić budżet programu.

Więcej o dotychczasowych dotacjach na poszczególne urządzenia objęte czwartą edycją Mojego Prądu w artykule: Ruszają dotacje dla prosumentów z Mojego Prądu 4.0. Znamy szczegóły.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.