PGE zamierza zainstalować 100 MW w fotowoltaice na Pomorzu

PGE zamierza zainstalować 100 MW w fotowoltaice na Pomorzu
fot. PGE Energia Odnawialna

PGE Energia Odnawialna informuje o planach uruchomienia na Pomorzu kolejnych inwestycji OZE. Obok farm wiatrowych Wojciechowo i Lotnisko w gminie Wicko w najbliższych latach mogą powstać instalacje PV o mocy ponad 100 MW.

Jak podaje PGE Energia Odnawialna, realizacja inwestycji fotowoltaicznych na Pomorzu będzie wymagała jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych zmiany planów zagospodarowania przestrzennego terenów przeznaczonych na potencjalne inwestycje. Kiedy gmina takie zmiany zatwierdzi, PGE przeprowadzi postępowania środowiskowe, wystąpi o pozwolenia na budowę i wyłoni w drodze przetargu wykonawców instalacji.

Planowane inwestycje w gminie Wicko to przykład modelowej współpracy między samorządem a biznesem. Dzięki otwartości miejscowych władz jest szansa, że w tym regionie będziemy mogli realizować już niedługo kolejne projekty OZE, tym razem związane z fotowoltaiką. Dla gminy nowe inwestycje to z kolei szansa na uzyskanie dodatkowych przychodów z podatków – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu spółki PGE Energia Odnawialna.

REKLAMA


Korzyści dla lokalnej społeczności

Jak informuje wójt Dariusz Waleśkiewicz,  gmina Wicko współpracuje z PGE od lat.

REKLAMA

– Dla nas jest to stabilny i bezpieczny partner, angażujący się w życie społeczności lokalnej, wspierając sport, kulturę oraz osoby wykluczone społecznie. W przypadku realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii jesteśmy świadomi korzyści, które one przynoszą. Dotyczą one zarówno gminy, jak i samych mieszkańców, którzy w przyszłości będą mogą np. zarabiać na dzierżawie gruntów pod instalacje fotowoltaiczne – mówi Dariusz Waleśkiewicz.

W gminie Wicko znajdują się dwie farmy wiatrowe PGE Energii Odnawialnej. Instalacja w Wojciechowie składa się z 14 turbin o jednostkowej mocy 2 MW. Uruchomiona została w 2014 roku. Z kolei farma Lotnisko w pobliżu Kopaniewa, otwarta w 2016 roku, obejmuje 30 turbin o mocy 3 MW każda. To największa farma wiatrowa należąca do spółki.

PGE Energia Odnawialna współpracuje także z innymi samorządami. W zeszłym roku spółka nawiązała współpracę z gminą Kleszczów w celu realizacji projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 50 MW. Prace budowlane związane z tym projektem mają się rozpocząć w 2023 roku.

Nowe farmy fotowoltaiczne PGE

Ostatnio PGE Energia Odnawialna informowała o zakończeniu prac budowlanych na 19 farmach PV o mocy do 1 MW i podpisaniu umowy na wykonanie farmy fotowoltaicznej Augustynka, która ma osiągnąć moc 25 MW.

Nowe instalacje solarne PGE znajdują się w sześciu polskich województwach. Więcej na ten temat w artykule: PGE zakończyło budowę farm PV w sześciu województwach.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.