Projekt Solartechnik zwiększa cenę portfela farm fotowoltaicznych

Projekt Solartechnik zwiększa cenę portfela farm fotowoltaicznych
Projekt Solartechnik

Grupa Famur poinformowała o zawarciu aneksu do przedwstępnej umowy sprzedaży farm fotowoltaicznych, które rozwija należący do niej Projekt Solartechnik. Aneks zakłada zwiększenie ceny transakcji wycenionej pierwotnie na około 750 mln zł.

Projekt Solartechnik (PST) podpisał aneks do przedwstępnej umowy sprzedaży portfela farm słonecznych zawartej ze spółką Alt Pol HC 01, która należy do irlandzkiej grupy Alternus Energy Group Plc.

W aneksie ustalono nową datę zawarcia transakcji polegającej na sprzedaży 100 proc. udziałów w 32 spółkach celowych rozwijających projekty farm fotowoltaicznych na terenie całego kraju – o łącznej mocy 184 MW. Jednostkowa moc projektów w większości wynosi do 1 MW i mają one prawa do rozliczeń w systemie aukcyjnym.

REKLAMA

Część projektów, o mocy 65 MW, miała zostać zrealizowana do połowy tego miesiąca, a pozostałe farmy mają zostać oddane do użytku do 6 grudnia br.

Transakcja powinna zostać zamknięta 16 grudnia br. Jednocześnie ustalono zwiększenie maksymalnej wartości umowy o około 38 mln zł, co oznacza podniesienie całkowitej kwoty transakcji do około 788 mln zł.

REKLAMA

Aby aneks do umowy zaczął obowiązywać, inwestor z Irlandii musiał wpłacić 10 mln zł przedpłaty. Ten warunek został spełniony.

1 GW mocy od początku roku

Projekt Solartechnik na koniec ostatniego kwartału dysponował portfelem projektów – na różnych etapach rozwoju – o łącznej mocy niemal 2,7 GW, z czego 1 GW przybyło w pierwszych trzech kwartałach tego roku.

Na koniec trzeciego kwartału PST był w trakcie budowy elektrowni słonecznych o mocy 141 MW, a kolejne 147 MW znajdowało się na etapie przygotowania do budowy. Dla projektów o łącznej mocy 750 MW spółka uzyskała warunki przyłączenia.

Projekty o mocy około 309 MW mają posiadać prawo do rozliczenia ujemnego salda w systemie aukcyjnym dzięki wygraniu aukcji przeprowadzonych w latach 2019–2021.

Poza tym PST dla części swoich farm PV zawiera korporacyjne umowy sprzedaży energii (cPPA). Ostatnio firma informowała o zawarciu tego rodzaju umowy z grupą KGHM Polska Miedź. Więcej na ten temat w artykule: KGHM z kontraktem na dostawy energii z farmy fotowoltaicznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.