Jak fotowoltaika obniża koszty pompy ciepła? Przykład z Niemiec

Jak fotowoltaika obniża koszty pompy ciepła? Przykład z Niemiec
Conergy

Produkcja energii z własnej instalacji fotowoltaicznej może wyraźnie obniżyć koszty ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła. Eksperci z firmy EUPD Research obliczyli, jakie korzyści finansowe z połączenia domowej produkcji prądu z pompami ciepła mogą odnosić prosumenci w Niemczech wyposażeni w instalację fotowoltaiczną i magazyn energii.

EUPD Research podkreśla, że koszty poboru energii elektrycznej potrzebnej do zasilenia pompy ciepła mogą być znacznie niższe, jeśli wykorzystamy energię wytwarzaną przez własny system fotowoltaiczny z magazynem energii – w porównaniu do zasilania pompy wyłącznie energią pochodzącą z sieci.

Te korzyści są szczególnie widoczne w Niemczech, gdzie przeciętne koszty energii elektrycznej z sieci dla gospodarstw domowych są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. O ile w ostatnich latach niemieckie gospodarstwa domowe płaciły za energię elektryczną około 30 eurocentów/kWh (1,4 zł/kWh), o tyle teraz muszą liczyć się z wyraźnie wyższymi kosztami – nawet o 10 eurocentów/kWh – w związku z wyraźnym wzrostem cen energii na rynku hurtowym.

REKLAMA

Kluczowe koszty energii

EUPD Research podkreśla, że gospodarstwa domowe instalujące pompę ciepła w Niemczech mogą na ten cel otrzymać rządową dopłatę pokrywającą 25–40 proc. kosztów inwestycji. Większość kosztów związanych z inwestycją i eksploatacją pompy ciepła w całym cyklu użytkowania generują jednak koszty operacyjne, które stanowią 49–67 proc. całkowitego kosztu CAPEX+OPEX.

W kosztach operacyjnych około 150–200 euro rocznie to koszty konserwacji pompy, natomiast znacznie wyższy udział w ogólnych kosztach generuje zużycie energii elektrycznej. Te koszty można jednak wyraźnie obniżyć, jeśli do zasilania pompy wykorzystana zostanie energia pochodząca częściowo z własnej instalacji fotowoltaicznej.

Eksperci EUPD Research przyjęli do swojej analizy cenę energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego na poziomie 40 eurocentów/kWh (1,87 zł/kWh) oraz przeciętny roczny wzrost ceny o 2 proc. W analizie przyjęto ponadto średnie zużycie energii w skali roku na poziomie 6000 kWh, którą konsumuje dom o powierzchni 120 m2 i klasie energetycznej A.

 

W analizie przyjęto okres użytkowania pompy ciepła wynoszący 20 lat. Oceniono, że w tym czasie koszty inwestycyjne i eksploatacja powietrznej pompy ciepła wyniosą w sumie 35 400 euro, w przypadku pompy gruntowej z kolektorem koszty oszacowano na 34 400 euro, a w przypadku gruntowej pompy z sondą – na 35 700 euro.

Aż 85 proc. pomp ciepła sprzedawanych w Niemczech to pompy powietrzne. W ich przypadku z ogólnego kosztu inwestycji i eksploatacji w okresie 20 lat, oszacowanego na 35 400 euro, aż 19 000 euro wyniósłby – przy powyższych założeniach – koszt energii elektrycznej zużytej do zasilenia pompy w okresie 20 lat.

REKLAMA

Fotowoltaika obniży koszty o 35 proc. 

Koszty użytkowania pompy ciepła można jednak wyraźnie obniżyć, jeśli zamiast droższej energii z sieci do jej zasilenia wykorzystana zostanie energia pochodząca z własnego systemu fotowoltaicznego współpracującego z magazynem energii.

Analitycy niemieckiej firmy konsultingowej przyjmują, że jeśli użytkownik powietrznej pompy ciepła posiadałby system fotowoltaiczny o mocy 15 kW i baterię o pojemności 15 kWh, wówczas byłby w stanie pokryć 2/3 swojego zużycia energii własną generacją.  

EUPD Research oszacował, że roczne koszty zasilenia powietrznej pompy ciepła w przypadku wykorzystania wyłącznie energii elektrycznej pochodzącej z sieci wyniosą około 14,74 euro w przeliczeniu na metr kwadratowy domu. Ten koszt zestawiono z przeciętnym kosztem zasilania pompy, jeśli częściowo energia jest generowana na miejscu przez prosumenta wyposażonego w system fotowoltaiczny o mocy 15 kW współpracujący z magazyn energii o pojemności 15 kWh. W tym przypadku koszty zasilania pompy ciepła okazały się o 35 proc. niższe i wyniosły przeciętnie 9,52 euro/m2/rok.

– Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła to najlepsza opcja – zarówno jeśli chodzi o ekologię, jak i ekonomię. Stałe koszty energii z fotowoltaiki zapewniają długookresową opłacalność użytkowania pompy ciepła, co jest obecnie jeszcze istotniejsze z uwagi na wysoką inflację – komentuje dr Martin Ammon z EUPD Research.

Pompy ciepła będą koniecznością 

Według szacunków stowarzyszenia europejskiego sektora pomp ciepła EHPA w ubiegłym roku sprzedaż pomp ciepła w Niemczech na 1000 gospodarstw domowych wyniosła 4,3. Tymczasem w Polsce ten współczynnik wyniósł 7,25, a w Finlandii i Norwegii – nawet 44 i 49,77.

Niemcy chcą jednak wyraźnie przyspieszyć z inwestycjami w pompy ciepła. Berlin przygotował strategię zakładającą wprowadzenie zakazu instalacji urządzeń grzewczych na paliwa kopalne, a także wzrost sprzedaży pomp ciepła do przynajmniej 500 tys. od roku 2024.

W ten sposób do 2030 roku nasi zachodni sąsiedzi mieliby wdrożyć 6 mln pomp ciepła w stosunku do około 1,4 mln takich urządzeń zainstalowanych w Niemczech na koniec 2021 roku.

W pierwszej połowie tego roku sprzedaż pomp ciepła w Niemczech wzrosła o 25 proc. względem sprzedaży z analogicznego okresu zeszłego roku.

Stowarzyszenie branżowe BWP przewiduje na ten rok sprzedaż w Niemczech około 230–250 tys. pomp ciepła do centralnego ogrzewania. Tymczasem polskie stowarzyszenie rynku pomp ciepła PORT PC zakłada, że w 2022 roku sprzedaż pomp ciepła do ogrzewania budynków w naszym kraju wyniesie 200 tys. sztuk, co oznaczać będzie ich 30-proc. udział w ogólnej liczbie urządzeń grzewczych sprzedanych w Polsce w tym roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.