Zatrudnienie w niemieckiej branży fotowoltaicznej spadło o połowę

Zatrudnienie w niemieckiej branży fotowoltaicznej spadło o połowę
Shott Solar press

{więcej}Zalew niemieckiego rynku tańszymi panelami fotowoltaicznymi z Chin, utrata konkurencyjności i w efekcie fala upadków niemieckich producentów paneli PV czy wreszcie duże cięcia w niemieckim systemie dopłat do produkcji energii słonecznej – to główne powody drastycznego spadku zatrudniania w niemieckim sektorze fotowoltaicznym. 

Jeszcze kilka lat temu Niemcy były największym rynkiem fotowoltaicznym na świecie. Montowano tam rocznie po ponad 7 GW paneli fotowoltaicznych. Dzisiaj o takim wyniku niemiecka branża PV może tylko pomarzyć. Szacuje się, że w tym roku w Niemczech powstanie ok. 2-3 GW nowych instalacji fotowoltaicznych – takiego przyrostu nowego potencjału PV chce niemiecki rząd. Dla porównania – w Japonii i Chinach w 2014 r. ma powstać po ponad 10 GW elektrowni PV. 

Duże spowolnienie dynamiki rozwoju niemieckiej branży fotowoltaicznej przekłada się na duży spadek zatrudnienia. 

REKLAMA

W połowie ubiegłej dekady niemieckie firmy należały do czołówki producentów paneli PV. Potem jednak na globalny rynek fotowoltaiczny wkroczyli producenci paneli z Chin, a producenci z Niemiec zaczęli upadać jeden po drugim. 

REKLAMA

W efekcie upadku kolejnych producentów paneli PV, a także skurczenia się branży dystrybutorów i instalatorów systemów fotowoltaicznych, którzy z roku na rok notowali coraz mniej zamówień, liczba zatrudnionych w niemieckiej branży fototowoltaicznej spadła z ponad 100 tys. do ok. 56 tys. – wynika z raportu opublikowanego przez niemiecki instytut DIW. 

Dalsze ograniczenie potencjału rynku PV w Niemczech może spowodować zaplanowane na sierpień tego roku wprowadzenie podatku od produkcji energii na własne potrzeby. Niemieccy prosumenci w zdecydowanej większości produkują energię z wykorzystaniem właśnie instalacji fotowoltaicznych. 

DIW wskazuje ponadto na spadek liczby zatrudnionych w niemieckiej branży energii odnawialnej ogółem. W porównaniu do roku ubiegłego liczba pracowników w sektorze OZE w Niemczech zmalała z niemal 400 tys. do niewiele ponad 371 tys. osób. 

gramwzielone.pl