Unijne dotacje na fotowoltaikę z programu REACT-EU

Unijne dotacje na fotowoltaikę z programu REACT-EU
Mariana Proenca, Unsplash

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przyznał dotacje na budowę elektrowni fotowoltaicznych. Środki pochodzą z unijnego programu REACT-EU, którego celem jest wsparcie gospodarek krajów Unii Europejskiej dotkniętych skutkami pandemii.

W ramach programu REACT-EU, którego celem jest niwelowanie gospodarczych i społecznych skutków pandemii COVID-19 w krajach Wspólnoty, unijne dotacje mogą pokryć nawet 100 procent kosztów inwestycji. Z REACT-EU można sfinansować między innymi projekty zakładające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Kolejne środki z REACT-EU na ten cel otrzymają przedsiębiorcy z Pomorza. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego podpisał umowy zakładające przeznaczenie w sumie 1,6 mln zł unijnego dofinansowania na budowę kilku elektrowni fotowoltaicznych

REKLAMA

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lęborku przy wsparciu unijnych środków uruchomi instalację fotowoltaiczną o mocy 200 kW, a także pompę ciepła, które będą zasilać oczyszczalnię ścieków w Lęborku. Unijna dotacja wyniesie 839,2 tys. zł.

REKLAMA

 

Drugi dofinansowany projekt to budowa systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 120 kW w Tczewie, Malborku i Kwidzynie. Beneficjentem jest Towarzystwo Gospodarcze Sambor S.A., które otrzymało dotację w wysokości 544,1 tys. zł.

Trzeci dofinansowany projekt to budowa dwóch instalacji fotowoltaicznych oraz ich podłączenie do sieci elektroenergetycznej w Gdyni i Wejherowie. Ich moc wyniesie w sumie około 80 kW. Inwestycję zrealizuje firma K&K, która otrzyma na ten cel 301,1 tys. zł.

Wsparciem z programu REACT-EU w województwie pomorskim obejmowana jest realizacja projektów dotyczących wykorzystania odnawialnych źródeł takich jak np. słońce, woda, biomasa czy geotermia do produkcji prądu oraz ciepła. W ramach tego mechanizmu na Pomorzu dotacje otrzymały 42 inwestycje zakładające produkcję zielonej energii.

Łączna wartość tych projektów to prawie 243 mln zł, a kwota unijnego dofinansowania wynosi około 174 mln zł. Wszystkie instalacje mają osiągnąć moc 51 MW. Efektem ich uruchomienia ma być roczna redukcja emisji CO2 o około 35 tys. ton.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.