REC wstrzymuje budowę 4-GW fabryki modułów PV we Francji

REC wstrzymuje budowę 4-GW fabryki modułów PV we Francji
fot. REC

Norweski REC Solar Holdings AS poinformował o wstrzymaniu projektu budowy gigafabryki modułów fotowoltaicznych w technologii HJT w Francji. Przyczyną decyzji mają być zmiany warunków rynkowych.

W 2021 roku cała grupa REC została przejęta przez Reliance New Energy Solar – spółkę zależną indyjskiego konglomeratu Reliance Industries, zajmującego się m.in. technologiami petrochemicznymi i energetyką odnawialną. Jednym z efektów przejęcia norweskiego producenta ogniw i modułów fotowoltaicznych miało być znaczące zwiększenie zdolności produkcyjnych: do ponad 5 GW w ciągu kolejnych lat.

Aby osiągnąć ten cel, zaplanowana została budowa gigafabryki modułów REC we Francji o zdolności produkcyjnej 4 GW (inwestycja dwuetapowa, po 2 GW w każdej fazie). Jednocześnie Reliance Industries miał poszukiwać lokalizacji dla budowy fabryki o mocy 1 GW na terenie USA.

REKLAMA

Z obecnych informacji wynika jednak, że budowa ogromnego zakładu produkcyjnego we Francji została zawieszona, a REC tłumaczy podjęcie tej decyzji zmiennością warunków rynkowych. Jednocześnie nie podano przybliżonej daty wznowienia projektu budowy fabryki.


REC Alpha Pure R – światowa jakość

Moduły REC są znane na całym świecie i doceniane przez ich wysoką jakość wykonania, a także bardzo dobre parametry pracy. Najnowszy flagowiec – seria Alpha Pure R – to moduł w pełni czarny (full black), wykonany w technologii heterozłączowej (HJT). Jego wymiary wynoszą 1730 x 1118 x 30 mm przy masie 21,5 kg. Składa się z 80 ogniw typu „half-cut”, wykonanych w technologii HJT i łączonych ze sobą bezszczelinowo.

REKLAMA

REC po raz kolejny potwierdził, że swoje moduły produkuje z dbałością o środowisko – bez użycia ołowiu.

Najmocniejszy model Alpha Pure R, o mocy 430 W, charakteryzuje się sprawnością na poziomie 22,3 proc. Gęstość mocy wynosi aż 223 W/m2, co jest wynikiem rzadko spotykanym w branży. Wytrzymałość mechaniczna pozostaje na poziomie 7 kPa i jest to wynik standardowy dla REC, lecz nie dla całej branży PV. Większość modułów dostępnych na rynku charakteryzuje się wytrzymałością  mechaniczną na poziomie 5400 Pa. REC dzięki stosowaniu dwóch dodatkowych belek poprzecznych przy budowie ramy modułu uzyskuje większą wytrzymałość od konkurencji.

Klient wybierający REC Alpha Pure R może liczyć na potrójny 25-letni pakiet gwarancji – obejmuje on 25 lat gwarancji na produkt, 25 lat gwarancji na moc (po tym czasie ma ona wynosić 92 proc. wartości początkowej) oraz 25 lat gwarancji na pokrycie ewentualnych kosztów wymiany wadliwego modułu, jeżeli ten został zamontowany przez instalatora należącego do programu REC Pro Trust.

Zwycięzca w branży

Wysoka jakość modułów REC została po raz kolejny doceniona na tegorocznych targach InterSolar Award 2022. Wśród zwycięzców w kategorii fotowoltaika została doceniona seria Alpha Pure – poprzednik wersji Alpha Pure R.

Jury przyznało nagrodę, doceniając m.in. bardzo dobre parametry techniczne modułu, a także fakt, że na tamten czas był to jeden z pierwszych masowo produkowanych modułów zgodnych z dyrektywą RoHS (w sprawie ograniczenia stosowania substancji niebezpiecznych w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym).

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.