Największy europejski producent paneli PV wchodzi w perowskity

Największy europejski producent paneli PV wchodzi w perowskity
Meyer Burger

Meyer Burger, który jest obecnie największym w Europie producentem ogniw i paneli fotowoltaicznych, angażuje się w rozwój technologii perowskitowej, która mimo ogromnego potencjału do tej pory nie doczekała się komercjalizacji. Efekty współpracy szwajcarskiej firmy z czołowymi naukowcami zajmującymi się perowskitami mogą być kluczowe dla przyszłości europejskiego przemysłu fotowoltaicznego i jego pozycji względem azjatyckiej branży PV.

Szwajcarski Meyer Burger produkuje moduły fotowoltaiczne bazujące na technologii ogniw wielozłączowych (Heterojunction, HJT). Obecnie jest to jedna z bardziej wydajnych technologii stosowanych w krzemowych ogniwach fotowoltaicznych.

Ostatnio prezes firmy Meyer Burger Gunter Erfurt chwalił się, że jej ogniwa w seryjnej produkcji osiągają już sprawności rzędu 25 proc., co daje szansę na podniesienie sprawności seryjnie produkowanych modułów ponad osiągany obecnie poziom około 22 proc.

REKLAMA

Szwajcarzy szukają jednak innych technologii, które umożliwią produkcję ogniw i modułów o jeszcze większej sprawności. W tym celu sięgną po perowskity.

Tania produkcja

Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzane z perowskitów mają być tanie w produkcji, ponadto już teraz osiągają wysokie sprawności – ale na razie tylko w warunkach laboratoryjnych i na małych próbkach ogniw. Nadal dużym wyzwaniem pozostaje przeniesienie wysokich sprawności na większe powierzchnie i zahamowanie wysokiej degradacji początkowych parametrów ogniw perowskitowych.

Ma to zmienić współpraca ekspertów Meyer Burger z najlepszymi europejskimi instytutami naukowymi, które zajmują się fotowoltaiką – z niemieckimi Fraunhofer ISE i Helmholtz-Zentrum Berlin (HZB), naukowcami z uniwersytetu w Stuttgarcie, a także ze szwajcarskim instytutem CSEM.

 

REKLAMA

Ponad 30 proc. sprawności

Efektem współpracy największego europejskiego producenta ogniw i paneli PV z niemieckimi oraz szwajcarskimi naukowcami ma być wdrożenie do produkcji tandemowych ogniw złożonych z warstwy krzemowej i perowskitowej, osiągających sprawność ponad 30 proc.

Na możliwość przekroczenia sprawności 30 proc. dla tego rodzaju ogniw pochodzących z seryjnej produkcji wskazują ostatnie sukcesy wspólnego projektu Meyer Burger i szwajcarskich naukowców z CSEM, w ramach którego zostało opracowane ogniwo krzemowo-perowskitowe o powierzchni 25 cm2, którego sprawność wyniosła 29,6 proc.

Z kolei niemieccy naukowcy z instytutu HZB, wykorzystując ogniwo wielozłączowe, na które została nałożona warstwa perowskitowa, osiągnęli sprawność przekraczającą 31 proc.

Teraz nadchodzi pora na praktyczne wykorzystanie postępów osiągniętych w laboratoriach, w czym ma pomóc przemysłowe know-how firmy Meyer Burger.

– Te wyniki pokazują potencjał tandemowych ogniw perowskitowo-krzemowych. Chociaż przed nami jest nadal sporo pracy, industrializacja ogniw o sprawności przekraczającej 30 proc. jest na dobrej drodze – zapewnia prof. Christophe Ballif z instytutu CSEM.

Meyer Burger już wcześniej rozwijał własne kompetencje w obszarze tego rodzaju ogniw, współpracując z brytyjską firmą Oxford PV, która przygotowuje się do uruchomienia produkcji ogniw krzemowo-perowskitowych w fabryce w Brandenburgii.

Niedawno produkcję ogniw krzemowo-perowskitowych zapowiedział też inny producent ogniw i modułów fotowoltaicznych, który ma linie produkcyjne m.in. w Niemczech. Więcej na ten temat w artykule: Ogniwa krzemowo-perowskitowe będą produkowane w Niemczech.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.