Nowa technologia w fotowoltaice coraz lepsza. Nowe rekordy sprawności

Nowa technologia w fotowoltaice coraz lepsza. Nowe rekordy sprawności
LONGi

Ogniwa fotowoltaiczne wykonane w technologii wielozłączowej HJT, które są jednym z kandydatów do zastąpienia ogniw PERC jako dominującej technologii ogniw wykorzystywanych do produkcji modułów fotowoltaicznych, osiągają coraz wyższe sprawności. Nowymi rekordami w tym zakresie pochwaliła się chińska firma Longi.

Jeden z największych na świecie producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych Longi poinformował o osiągnięciu światowych rekordów sprawności dla dwóch rodzajów ogniw wykonanych w technologii wielozłączowej (Heterojunction, HJT).

Pierwszy przypadek to rekord wielozłączowego ogniwa typu P (a więc o potencjalnie niższej sprawności od ogniw typu N). Na tego rodzaju ogniwie została zmierzona sprawność na poziomie 26,56 proc. i jest to poprawa o 0,44 proc. w stosunku do ostatniego rekordu tego rodzaju ogniwa, ogłoszonego przez Longi we wrześniu br.

REKLAMA

Z kolei w drugim przypadku testom poddano ogniwo wielozłączowe wytworzone bez zastosowania indu, który miał zostać zastąpiony innymi, powszechnie dostępnymi i tanimi materiałami (Longi nie ujawnił więcej szczegółów). Na tym ogniwie została zmierzona sprawność rzędu 26,09 proc.

 

Oba wyniki zostały zmierzone na pełnowymiarowych ogniwach wykonanych w standardzie M6 w testach prowadzonych przez niemiecki instytut ISFH.

REKLAMA

Możliwa szybka komercjalizacja

Chiński producent podkreśla, że w obu przypadkach ogniwa zostały wyprodukowane w procesach stosowanych do seryjnej produkcji ogniw, co wskazuje na możliwość szybszej komercjalizacji nowych technologii. Najnowsze efekty pracy nad tą technologią umożliwią – jak zapewnia Longi – charakteryzującą się stosunkowo niskimi kosztami seryjną produkcję ogniw HJT.  

Oba wyniki, które ogłosił Longi, należą do najlepszych w historii rozwoju ogniw krystalicznych, które są wykorzystywane do produkcji większości paneli fotowoltaicznych.

Najlepszy wynik, jeśli chodzi o sprawność ogniwa krzemowego, w dotychczasowej historii fotowoltaiki został osiągnięty również przez Longi. Więcej na ten temat w artykule: Chińczycy biją rekord sprawności krzemowego ogniwa fotowoltaicznego.

Wdrożenie do produkcji ogniw o sprawności przekraczającej 26 proc. daje szanse na zwiększenie sprawności seryjnie produkowanych paneli fotowoltaicznych powyżej 23 proc.

Chiński producent wprowadził ostatnio do sprzedaży moduł o najwyższej sprawności na rynku, która wynosi 22,8 proc. Do jego produkcji zastosowano ogniwa wykorzystujące technologię HPBC (Hybrid Passivated Back Contact). Więcej o tym produkcje w artykule: LONGi wprowadza nowe dachowe moduły Hi-MO 6 o sprawności 22,8%.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.