Nowy rekord sprawności ogniwa słonecznego z perowskitem

Nowy rekord sprawności ogniwa słonecznego z perowskitem
Helmholtz-Zentrum Berlin

Niemieccy naukowcy z Helmholtz-Zentrum Berlin (HZB) opracowali tandemowe ogniwo słoneczne, składające się z warstwy krzemowej i perowskitowej, o sprawności 32,5 proc. Niezwykle szybkie postępy w pobijaniu kolejnych pułapów sprawności tego typu ogniw sprawiają, że upatruje się w nich następcy ogniw PV dotychczas stosowanych w przemyśle.

Obecny rekord świata dotyczący sprawności tandemowego ogniwa składającego się z warstwy krzemowej i perowskitowej wynosi 32,5 proc. i został ustanowiony przez badaczy z HZB, działających w ramach zespołów Competence Centre Photovoltaics Berlin (PVComB) i HySPRINT Innovation. Niemiecki instytut nie podał rozmiaru ogniwa, na którym zmierzono rekordową sprawność.

Najwyższy wynik w branży został potwierdzony przez instytut certyfikujący European Solar Test Installation (ESTI) we Włoszech i już został zamieszczony w tabeli prowadzonej przez amerykański instytut NREL (National Renewable Energy Lab), która pokazuje rekordowe sprawności osiągane na poszczególnych rodzajach ogniw słonecznych.

REKLAMA

Kluczowa modyfikacja

Obecny rekord świata na poziomie 32,5 proc. został osiągnięty dzięki zastosowaniu zaawansowanej kompozycji perowskitu i inteligentnej modyfikacji interfejsu, która pozwoliła zmniejszyć straty związane z rekombinacją ładunku.

 

REKLAMA

Osiągnięty wynik daje naukowcom nadzieję, że technologia ogniw tandemowych może przesuwać granicę sprawności do poziomów, które do tej pory były osiągalne przy zastosowaniu niezwykle drogich technologii i półprzewodników III/V, dla których zresztą taka sama sprawność na poziomie 32,5 proc. została już osiągnięta. Teraz jednak naukowcy z HZB pokazali, że identyczny wynik można osiągnąć z wykorzystaniem tańszych materiałów i technologii.  

Niemiecki producent modułów w grze

Obecnie światowy rynek producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych jest zdominowany przez Chiny. Jeżeli Europa chce wykroić swój kawałek tortu, musi wprowadzać na rynek innowacje i komercjalizować je na szeroką skalę. Taką ambicję wykazuje m.in. szwajcarska firma Meyer Burger, która główne zakłady produkcyjne ma w Niemczech i nad rozwojem ogniw tandemowych pracuje z najlepszymi niemieckimi i szwajcarskimi instytucjami badawczymi – w tym z Helmholtz-Zentrum Berlin.

Efektem współpracy Meyer Burger ze środowiskiem naukowym ma być wdrożenie do produkcji tandemowych ogniw słonecznych z wykorzystaniem perowskitów o sprawności ponad 30 proc.

Ponadto szwajcarski producent już wcześniej poszerzał swoje kompetencje w zakresie ogniw tandemowych z udziałem warstwy perowskitowej, współpracując z brytyjską firmą Oxford PV, która zamierza w 2023 roku uruchomić własną produkcję takich ogniw w swoim zakładzie położonym w niemieckim mieście Brandenburg an der Havel.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.