Farmy fotowoltaiczne Polenergii wygrały aukcję OZE

Farmy fotowoltaiczne Polenergii wygrały aukcję OZE
fot. Polenergia

Polenergia poinformowała, że jej nowa inwestycja PV w Szprotawie wygrała aukcję zwykłą na sprzedaż energii elektrycznej z OZE dla instalacji o łącznej mocy większej niż 1 MW. Inwestycja w lubuskim ma osiągnąć łączną moc 47 MWp.

Cztery instalacje fotowoltaiczne realizowane jako projekt Szprotawa otrzymają 15-letnie wsparcie części wolumenu produkcji. To oznacza, że Grupa Polenergia ma szansę zwiększyć moc rozwijanych projektów OZE o dodatkowe 47 MWp.

Jak informuje spółka, w najbliższych dwóch latach zainstalowane słoneczne moce Polenergii wzrosną czterokrotnie – z obecnych 37 MWp do 150 MWp.

REKLAMA

Ponad 50 GWh energii ze słońca

Projekt PV Szprotawa powstanie w województwie lubuskim. Składać się będzie z czterech instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 47 MWp. Szacowana roczna produkcja wyniesie 51 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną ponad 25 tys. gospodarstw domowych. Według wyliczeń Polenergii realizacja inwestycji pozwoli uniknąć emisji zanieczyszczeń na poziomie nawet 49 tys. ton CO2.

Po podjęciu ostatecznej decyzji inwestycyjnej rozpoczęcie budowy może nastąpić w trzecim kwartale 2023 roku. Potrwa ona do końca 2024 roku.

REKLAMA

Gwarantowana cena

Według ustawy o OZE projekty fotowoltaiczne, które wygrają aukcję, są zobligowane do sprzedaży energii w ramach systemu aukcyjnego, jednak uzyskanie wsparcia w tym systemie nie ogranicza możliwości sprzedaży energii do wybranego odbiorcy. Dlatego w ramach aukcji Polenergia zabezpieczyła wolumen odpowiadający około 32 proc. generacji energii elektrycznej z nowej inwestycji. Cena zagwarantowana 15-letnią umową mieści się w przedziale od 236,77 zł/MWh do 320 zł/MWh.

Obecnie Polenergia ma w swoim portfelu OZE siedem lądowych inwestycji w fazie budowy i rozwoju. Strategicznym projektem realizowanym przez grupę przy współpracy ze spółką Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3 GW.

W ostatnich dniach Urząd Regulacji Energetyki podsumował wyniki tegorocznych aukcji na sprzedaż energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Więcej na ten temat w artykule: Wyniki aukcji OZE. Prawie całe wsparcie dla PV

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.