Equinor i Polenergia postawią na Bałtyku 100 elektrowni wiatrowych

Equinor i Polenergia postawią na Bałtyku 100 elektrowni wiatrowych
Michał Kołodziejczyk, Equinor

Obie firmy prowadzące wspólnie projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku wykonały kolejny krok w celu ich realizacji, uzyskując decyzję Urzędu Regulacji Energetyki w zakresie gwarancji sprzedaży energii. Na finalne decyzje inwestycyjne musimy jednak poczekać jeszcze kilka lat.

Wcześniej w tym roku prezes Urzędu Regulacji Energetyki zdecydował o przyznaniu wsparcia w postaci mających obowiązywać przez 25 lat kontraktów różnicowych dwóm projektom MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III o łącznej mocy 1 440 MW, które zostały zgłoszone przez konsorcjum, w którym po 50 proc. udziałów mają Polenergia i Equinor.

Obie firmy planują osiągnięcie etapu gotowości do budowy farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III do 2023 roku. Te inwestycje mają już zawarte umowy przyłączeniowe z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, a także uzyskały gwarancje rozliczeń energii w ramach kontraktów różnicowych przyznanych przez Urząd Regulacji Energetyki.

REKLAMA

Jak mówił wczoraj podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej szef polskiego oddziału Equinor, Michał Kołodziejczyk, farmy wiatrowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III będą się składać z posadowionych na monopalach około 100 elektrowni wiatrowych.

Oznacza to, że w obu projektach Equinor i Polenergia chcą wykorzystać elektrownie wiatrowe o mocy około 14 MW. Tak dużych turbin nie ma jeszcze na rynku, ale powinny być już dostępne, gdy projekty MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III będą wchodzić w etap budowy.

REKLAMA

W ramach inwestycji zostaną wybudowane również dwie morskie stacje transformatorowe, a ponadto farmy wiatrowe Equinoru i Polenergii będzie obsługiwać jedna stacja transformatorowa posadowiona na lądzie.

Michał Kołodziejczyk poinformował, że finalne decyzje inwestycyjne dla obu projektów zostaną podjęte w 2024 roku, a produkcja energii mogłaby się rozpocząć trzy lata później. Obie farmy wiatrowe mają być obsługiwane z portu w Łebie.

Oprócz projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III norweski koncern we współpracy z Polenergią szykuje jeszcze trzecią farmą wiatrową, która ma powstać w polskiej części Morza Bałtyckiego. W ramach projektu MFW Bałtyk I planowana jest budowa elektrowni wiatrowych o łącznej mocy około 1,5 GW.

Jak poinformował podczas konferencji PSEW Michał Kołodziejczyk, ten projekt ma zostać zgłoszony do drugiego etapu systemu wsparcia zapisanego w ustawie o morskiej energetyce wiatrowej, w którym inwestorzy będą ubiegać się o wsparcie w postaci kontraktów różnicowych już nie w formie indywidulanych decyzji URE, ale startując w konkurencyjnych aukcjach. Mają się one odbyć w latach 2025-2027.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.