Prosument lokatorski. Nowy pomysł rządu na fotowoltaikę w blokach

Prosument lokatorski. Nowy pomysł rządu na fotowoltaikę w blokach
Waldemar Buda. Fot. MRiT

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało pakiet rozwiązań, które mają wspierać inwestycje w instalacje fotowoltaiczne w budynkach wielorodzinnych. Tak zwany prosument lokatorski ma zapewnić  mieszkańcom takich budynków większe korzyści z własnej produkcji energii, niż umożliwiały to dotychczasowe regulacje. Rząd zamierza przeznaczyć na ten cel 500 mln zł.

Z boomu na dachową fotowoltaikę, który obserwujemy w Polsce od kilku lat, dotychczas korzystali głównie właściciele domów jednorodzinnych, wspierani dodatkowo przez przygotowane dla nich programy Mój Prąd i Czyste Powietrze. Z korzyści oferowanych przez prosumencki system rozliczeń i dotacji na inwestycje w fotowoltaikę w mniejszym stopniu mogli skorzystać natomiast mieszkańcy bloków wielorodzinnych.

Atrakcyjności inwestycji w instalacje OZE w budynkach wielorodzinnych nie poprawiła wprowadzona z początkiem kwietnia tego roku koncepcja prosumenta zbiorowego – do tej pory w tym modelu nie została jeszcze zrealizowana żadna inwestycja.

REKLAMA

Małe zainteresowanie inwestycjami we własne źródła energii w budynkach wielorodzinnych wynika z ograniczonych możliwości korzystania z energii przez mieszkańców.

Ten stan rzeczy chce zmienić Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT), które ogłosiło wczoraj pakiet rozwiązań określanych jako prosument lokatorski, z którego będą mogły skorzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

 

Założenia programu

Prosument lokatorski zakłada wykorzystanie przez mieszkańców budynków wielorodzinnych do 100 proc. energii w wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną, a dodatkowo będzie można skorzystać ze wsparcia w postaci tzw. grantu na OZE.

– Liczymy, że prosument lokatorski w ciągu kilku lat spowoduje dalszy boom na fotowoltaikę. Nie ma powodu, by z zielonej energii nie korzystały budynki wielorodzinne. Przeznaczymy na to pół miliarda złotych z prefinansowania z KPO – powiedział minister rozwoju Waldemar Buda.

– Prosument lokatorski to inna filozofia działania, większe instalacje, a więc wyższe dofinansowanie oraz maksymalnie korzystne zasady rozliczania. Będzie można odzyskać 100 proc. wartości energii przekazanej do systemu i otrzymać 50 proc. dofinansowania na instalację – zapewnił szef MRiT.

Jak ma działać prosument lokatorski:

  • Zarządzający budynkiem wielolokalowym (TBS, spółdzielnia, wspólnota) będzie mógł zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej.
  • Autokonsumpcja będzie dotyczyć tylko części wspólnej.
  • Całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według cen hurtowych i wpływać na konto właściciela.
  • Przychody właściciela obniżą co do zasady koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć np. na remonty czy inne potrzeby.
  • Prosument (zarządzający budynkiem) będzie musiał zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to uchwałą o budowie takiej instalacji.

Grant na OZE

REKLAMA

W ramach grantu na OZE będzie można otrzymać dofinansowanie do 50 proc. kosztów instalacji ze środków przeznaczonych na prefinansowanie. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Grant będzie mógł pokryć zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii, a także modernizację instalacji OZE, w wyniku której zainstalowana moc wzrośnie o co najmniej 25 proc.

Dofinansowaniem będą też objęte instalacje wspomagające, w tym magazyny energii czy pompy ciepła.

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 1 lutego 2023 roku do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zwrot w 5 lat

Prezentując koncepcję prosumenta zbiorowego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło kalkulację dla inwestycji w instalację fotowoltaiczną wytwarzającą rocznie 30 MWh energii elektrycznej [tyle wyprodukuje instalacja PV o mocy około 30 kW – red.], zasilającą budynek posiadający 64 lokale mieszkalne.

Przyjęto, że w budynku w skali roku zużywane są 4 MWh energii elektrycznej w celu zasilenia części wspólnej. Wartość tej energii, która przyjęto w kalkulacji, to 2800 tys. zł.

Przy założeniu, że mieszkańcy dzięki fotowoltaice nie będą musieli dłużej płacić za zasilanie części wspólnej budynku, ma to zapewnić obniżkę na lokal szacowaną przeciętnie na 328 zł rocznie w perspektywie 15 lat.

Oprócz oszczędności wynikających z zasilenia części wspólnych instalacja fotowoltaiczna zapewni przychody dla budynku oszacowane przez MRiT na 19 600 zł/rok, a dzięki dodatkowej dotacji 50 proc. do zakupu i montażu instalacji PV zwrot z inwestycji nastąpi po około 5 latach.

Preferencje dla mieszkańców

Wprowadzenie grantu OZE, który ma wspierać inwestycje w modelu prosumenta lokatorskiego, zakłada ustawa z 29 września 2022 roku o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, która ma na celu realizację działań związanych z wdrażaniem Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Ta ustawa przewiduje też inne preferencje dla mieszkańców bloków inwestujących w odnawialne źródła energii i poprawę efektywności energetycznej. Więcej na ten temat w artykule: Będą granty na OZE dla budynków wielorodzinnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.