PGE ma pozwolenie na budowę jednej z większych farm PV w Polsce

PGE ma pozwolenie na budowę jednej z większych farm PV w Polsce
fot. PGE

Grupa PGE uzyskała pozwolenie na budowę dla projektu farmy fotowoltaicznej o nazwie PV Kleszczów o docelowej mocy 50 MW. Inwestycja realizowana jest w ramach współpracy spółki z gminą. 

Farma fotowoltaiczna o mocy 50 MW powstanie na 50 hektarach gruntów należących do gminy Kleszczów, w województwie łódzkim. Instalacja ma zostać wybudowana do końca 2024 roku.

Według wstępnych szacunków średnioroczna produkcja energii z farmy PV osiągnie poziom 53 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu około 25 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Inwestycję realizuje spółka celowa PGE Soleo Kleszczów, w której zgodnie z umową joint venture po 50 proc. udziałów mają PGE Energia Odnawialna i Gmina Kleszczów.

Sprzedaż energii z PV Kleszczów odbywać się będzie w ramach systemu aukcyjnego oraz długoterminowych umów PPA.

Budowa farmy słonecznej o mocy 50 MW to obecnie jedna z największych inwestycji fotowoltaicznych w Grupie PGE. W tym roku mamy w planach budowę także kolejnych 24 instalacji. Będą to zarówno elektrownie jednomegawatowe, jak i farmy o większych mocach. Ich łączna moc wyniesie około 180 MW – mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

500 MW w fotowoltaice

REKLAMA

Jak podaje PGE, w 2023 roku grupa kapitałowa będzie mieć w swoim portfelu instalacje słoneczne wybudowane lub znajdujące się w trakcie budowy o łącznej mocy około 500 MW. W kolejnych latach zamierza rozwijać następne inwestycje fotowoltaiczne.

Dziś PGE ma około 3000 hektarów gruntów zabezpieczonych na cele inwestycyjne. Mogą na nich powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW.

PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe i 24 elektrownie fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

Transformacja regionu

Umowa PGE z gminą Kleszczów na budowę nowej farmy PV jest elementem transformacji regionu bełchatowskiego. Oprócz uruchomienia instalacji fotowoltaicznej Grupa PGE planuje zrealizować w regionie także inwestycje wiatrowe oraz zbudować magazyny energii.

W 2021 roku PGE otworzyło Centrum Rozwoju Kompetencji, które jest wsparciem dla pracowników sektora węglowego w nabywaniu nowych kompetencji. W grudniu 2022 roku spółka uruchomiła w Bełchatowie Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego, którego zadaniem jest opracowywanie i wdrażanie rozwiązań mających na celu optymalne wykorzystanie odpadów poprzemysłowych z energetyki oraz odzysk cennych surowców z wyeksploatowanych instalacji OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.