Największy europejski producent modułów PV daleko za Chińczykami

Największy europejski producent modułów PV daleko za Chińczykami
Meyer Burger

Szwajcarski Meyer Burger to największy europejski producent ogniw i modułów fotowoltaicznych pod względem zdolności produkcyjnych. O ile jednak szwajcarska firma nie odstaje technologicznie od chińskiej konkurencji, o tyle to pod względem mocy produkowanych modułów Meyer Burger jest jeszcze mocno w tyle za fotowoltaicznymi gigantami z Państwa Środka.

Meyer Burger wcześniej dostarczał linie produkcyjne dla przemysłu fotowoltaicznego, ale w ubiegłym roku zdecydował, że sam zajmie się produkcją ogniw i modułów. W pierwszej połowie zeszłego roku szwajcarska firma uruchomiła w tym celu fabryki w Niemczech. W Bitterfeld-Wolfen ruszyła produkcja ogniw z wykorzystaniem technologii SmartWire i Heterojunction (HJT), natomiast w halach położonych we Freibergu koło Drezna, zajmowanych kilka lat wcześniej przez firmę SolarWorld, rozpoczęła się produkcja modułów.

Ponadto Meyer Burger rozpoczął ekspansję za oceanem, rozpoczynając budowę fabryki modułów w Goodyear w Arizonie. Pierwsze moduły z tego zakładu mają trafić do klientów w połowie 2024 roku. O ile moduły z niemieckiej fabryki Meyer Burger mają zasilać głównie europejski segment dachowej fotowoltaiki, o tyle fabryka w USA ma produkować głównie na potrzeby sektora naziemnych elektrowni PV.

REKLAMA

Cel: produkcja 3 GW rocznie

Obecnie we Freibergu Meyer Burger dysponuje działającymi liniami umożliwiającymi produkcję w skali roku modułów o mocy 400 MW. W trakcie budowy są linie mające zwiększyć ten potencjał – do 1 GW. Po zapowiedzianej rozbudowie roczne zdolności produkcyjne tej fabryki mają wzrosnąć do około 2,4 GW.

Meyer Burger zapowiada rozbudowę swoich zakładów wytwarzających ogniwa i moduły o 3 GW do końca 2024 roku. O 1,4 GW mają zostać powiększone roczne zdolności produkcyjne w fabryce modułów w niemieckim Freibergu, a o 1 GW – w fabryce w Goodyear.

 

REKLAMA

Szwajcarska firma podała, ile modułów udało się jej wytworzyć w 2022 roku: z linii produkcyjnych zjechały moduły o mocy 321,1 MW. Jest to zgodne z prognozą opublikowaną w sierpniu ubiegłego roku, która zakładała wyprodukowanie w 2022 roku modułów o mocy 320 MW.

We wrześniu ub.r. Meyer Burger rozpoczął wdrażanie swojej drugiej linii, na której powstają moduły PV. Dzięki niej Szwajcarzy będą w stanie jednocześnie produkować dwa z trzech typów modułów, które mają w ofercie.

W drugim kwartale 2023 roku pracę ma rozpocząć trzecia linia produkcyjna i wówczas zdolności produkcyjne Meyer Burger mają sięgnąć 1,4 GW w skali roku. W całym 2023 roku szwajcarska firma zapowiada produkcję modułów o mocy 1–1,2 GW. Jednak nawet taka skala produkcji będzie stanowić tylko ułamek zdolności produkcyjnych największych producentów paneli fotowoltaicznych z Chin, którzy w skali roku są już w stanie wytwarzać moduły o mocach liczonych w dziesiątkach GW.

Trzy typy modułów

Obecnie w swojej ofercie Szwajcarzy mają moduły w trzech wariantach: all black, typu szyba-szyba oraz tradycyjne, które jednocześnie charakteryzuje najwyższa moc (do 400 Wp) i sprawność do 21,7 proc. Najwyższą sprawność, sięgającą 21,8 proc., mają dwustronne moduły typu szyba-szyba i jest to wynik o 1 pkt proc. gorszy od modułu posiadającego obecnie najwyższą sprawność na rynku PV (to wprowadzony do sprzedaży w grudniu ub.r. moduł Longi Solar z serii Hi-MO 6 o jednostkowej mocy 590 MW).

Wszystkie modele modułów Meyer Burger bazują na 120 połówkowych, monokrystalicznych ogniwach typu Heterojunction (n-HJT).

Niedawno CEO Meyer Burger Gunter Erfurt poinformował o osiągnięciu sprawności ogniw z seryjnej produkcji z fabryki w Thalheim powyżej 25 proc. Ich zastosowanie powinno istotnie poprawić sprawność osiąganą na poziomie modułów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.