Respect Energy kupi energię z fotowoltaiki od PST

Respect Energy kupi energię z fotowoltaiki od PST
fot. Projekt Solartechnik

Spółki Projekt Solartechnik (PST) i Respect Energy podpisały umowę PPA przewidującą dostawy energii dla Respect Energy od marca 2023 roku do końca 2028 roku. Zakontraktowana energia elektryczna produkowana będzie przez farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW.

Elektrownie fotowoltaiczne należące do Projekt Solartechnik, które będą wytwarzać energię dla Respect Energy, zlokalizowane są w miejscowościach Żabice i Gniewino. Podpisana na blisko sześć lat umowa Power Purchase Agreement (PPA) obejmuje wolumen sprzedaży w całym okresie jej obowiązywania na poziomie 130 GWh.

Projekt Solartechnik i Respect Energy dynamicznie się rozwijają. Łączą nas wartości i przekonanie, że energia odnawialna to przyszłość. Tym bardziej cieszymy się z połączenia potencjałów i nawiązania współpracy opartej o umowę PPA – mówi Krzysztof Czajka, wiceprezes ds. sprzedaży Projekt Solartechnik.

REKLAMA

PST specjalizuje się w wielkopowierzchniowych instalacjach fotowoltaicznych, farmach wiatrowych, rozwiązaniach PV dla biznesu i sprzedaży gotowych elektrowni słonecznych. Obecnie ma w swoim portfolio projektów PV w Polsce ponad 2,7 GW szacunkowej łącznej mocy realizacji, na różnym etapie rozwoju.

Handel zieloną energią

Respect Energy jest jednym z największych niezależnych podmiotów na rynku energii elektrycznej w Polsce. Zajmuje się zarządzaniem energią elektryczną pochodzącą tylko z OZE.

Umowa z Projekt Solartechnik to kolejna umowa typu PPA zawarta przez Respect Energy w ostatnich miesiącach – zaznacza Łukasz Jankowski, Head of Origination, Respect Energy. – Cieszymy się, że zielona energia pochodząca z farm fotowoltaicznych należących do Projekt Solartechnik przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego naszych klientów.

REKLAMA

Dostawy dla spółki Skarbu Państwa

Umowa z Respect Energy to kolejny kontrakt Projekt Solartechnik na sprzedaż zielonej energii w modelu PPA. W 2022 roku spółka podpisała umowę cPPA (Corporate Power Purchase Agreement) na dostawy energii ze swoich elektrowni dla spółki KGHM.

Energia dla koncernu miedziowego wytwarzana będzie przez farmę fotowoltaiczną o mocy moc 5,2 MW w Żukach, w województwie wielkopolskim.

– Rynek cPPA w Polsce dopiero się tworzy, aktualnie nie ma gotowych standardów rynkowych i wzorców do szybkiego wdrożenia takich umów. Tym bardziej cieszymy się z podpisania kontraktu typu fizyczny PPA w strukturze Pay-As-Produced, takie porozumienia są obecnie znacznie mniej powszechne niż PPA finansowe – komentował podpisanie kontraktu Krzysztof Czajka.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.