Better Energy z potężnym dofinansowaniem od funduszu ATP

Better Energy z potężnym dofinansowaniem od funduszu ATP
Better Energy

Duński fundusz emerytalny ATP dokonał jednej ze swoich największych inwestycji w 2022 roku poprzez nabycie udziałów w firmie Better Energy. Pozyskanie dofinansowania rzędu setek milionów euro jest częścią strategii Better Energy polegającej na zwiększaniu produkcji zielonej energii w Danii, Szwecji, Finlandii i Polsce.

W samym środku europejskiego kryzysu energetycznego i globalnego kryzysu klimatycznego duńskie ATP pod koniec 2022 roku zainwestowało w Better Energy –  jednego z największych deweloperów oraz właściciela farm fotowoltaicznych w Europie Północnej. Dzięki transakcji ATP nabyło ok. 15% udziałów w Better Energy i tym samym wejdzie do zarządu spółki. Powyższa inwestycja potwierdza kluczową rolę energii słonecznej w przyszłym miksie energetycznym w Europie.

Numer jeden na rynku energetyki słonecznej w Europie Północnej

REKLAMA

Better Energy jest jednym z najszybciej rozwijających się producentów energii słonecznej w Europie Północnej. Firma posiada pipeline ponad 10 GW dużych projektów parków słonecznych, które będą zaopatrywać firmy, miasta i kraje w zieloną energię. Pozwoli to zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zwiększy bioróżnorodność, a produkcja energii będzie tańsza niż w przypadku pozyskania jej z węgla, ropy czy gazu.

Inwestycja ATP pozwoli na dalszy rozwój i poszerzenie portfolio parków fotowoltaicznych Better Energy na rynkach duńskim, szwedzkim, fińskim i polskim.

W 2020 roku zakończyliśmy proces przejścia z dewelopera na niezależnego producenta energii odnawialnej (IPP – independent power producer). Zielona transformacja dopiero się zaczyna, teraz chodzi o przyśpieszenie inwestycji polegających na dużych projektach w energetyce odnawialnej. Inwestycja ATP pomaga nam zwiększyć dynamikę na wszystkich rynkach, w tym w Polsce, gdzie zapotrzebowanie na tanią, zieloną energię jest ogromne – mówi Rasmus Lildholdt Kjær, dyrektor generalny Better Energy.

Better Energy z dużymi inwestycjami w energetykę słoneczną w Polsce

W polskiej energetyce dominują obecnie paliwa kopalne, a ponad 70 proc. energii elektrycznej pochodzi ze spalania węgla. W związku z tym zapotrzebowanie na nowe moce wytwórcze pochodzące ze źródeł odnawialnych jest znacznie wyższe niż w innych krajach europejskich.

Inwestycja ATP wzmacnia dążenie Better Energy do rozwoju dużych parków słonecznych bez potrzeby pozyskiwania państwowych dotacji (subsidy-free).

Better Energy w Polsce posiada w eksploatacji projekty Postomino 30 MW DC i Polanów 30 MW DC. Na ostatnim etapie budowy są kolejne nasze projekty i wkrótce zostaną one przyłączone do sieci elektroenergetycznej: Nidzica 74 MW DC, Kleczew 74 MW DC oraz Krapkowice 28 MW DC. W latach 2023 oraz 2024 planujemy rozpocząć budowy kolejnych parków słonecznych o mocy całkowitej około 160 MW DC. Równolegle rozwijamy następne projekty i obecnie posiadamy pipeline o mocy ponad 1 GW projektów fotowoltaicznych na różnym etapie zaawansowania. Dzięki temu jeszcze więcej polskich firm będzie mogło kupować tanią energię bez subsydiów, bezpośrednio poprzez umowy zakupu energii (PPA), a tym samym mieć wpływ na zieloną transformację – mówi Łukasz Witkowski, wiceprezes ds. rozwoju polskiego oddziału Better Energy.

REKLAMA

Better Energy wytwarza zieloną energię z farm fotowoltaicznych bez pozyskiwania państwowych dotacji (subsidy-free). – Naszym podstawowym założeniem jest zawieranie umów PPA. Better Energy podpisało w 2022 roku kilkanaście umów PPA, m.in. z Carlsberg, Statkraft, Arla, Telia, Telenor i Coloplast. W poprzednich latach podobne umowy zostały podpisane z Google, grupą telekomunikacyjną TDC NET, grupą farmaceutyczną Lundbeck i globalną firmą biotechnologiczną Chr. Hansen. Liczba naszych partnerów stale rośnie – dodaje Łukasz Witkowski.

Better Energy ma ambicję osiągnięcia pozycji lidera na rynku wielkoskalowych parków solarnych w Polsce jako długoterminowy właściciel instalacji i producent odnawialnej energii. Potwierdzeniem zaangażowania i wiary w Polski rynek OZE jest otwarcie nowego biura w Warszawie pod koniec 2022 roku. Firma na swoją siedzibę wybrała 38 piętro w Warsaw Spire, który jest jednym z najbardziej popularnych i prestiżowych adresów biurowych w Polsce. Ta symboliczna lokalizacja charakteryzuje się również fantastyczną dostępnością w najbardziej dynamicznie rozwijającej się części miasta, tuż przy stacji metra Rondo Daszyńskiego.

ATP: Świat pilnie potrzebuje zielonej energii

ATP poprzez inwestycję środków finansowych w Better Energy potwierdza chęć odgrywania znaczącej roli w zielonej transformacji. Dodatkowo transakcja spełnia podstawowe kryterium, jakim jest atrakcyjny zwrot z inwestycji.

Ze względu na konieczność przeprowadzenia zielonej transformacji oraz aby uniezależnić się od paliw kopalnych, potrzebujemy znacznego rozwoju odnawialnych źródeł energii. Popyt rośnie, istnieje potrzeba inwestowania w zieloną energię. Inwestycja w Better Energy pozytywnie przyczyni się do redukcji emisji CO2, a także jest okazją do osiągnięcia atrakcyjnego zwrotu – mówi Mikkel Svenstrup, CIO w ATP.

O ATP:
ATP zostało założone w 1964 roku, aby zapewnić duńskim emerytom dodatek do emerytury państwowej. Obecnie ATP jest jednym z największych funduszy emerytalnych w Europie z 5,5 milionami członków i aktywami emerytalnymi przekraczającymi 733 mld DKK.

O Better Energy:
Better Energy jest liderem w produkcji energii odnawialnej. Better Energy rozwija, finansuje, buduje i obsługuje farmy fotowoltaiczne, a także sprzedaje zieloną energię, którą produkuje. Better Energy jest jednym z najszybciej rozwijających się producentów energii słonecznej w Europie Północnej, z ponad 10 GW pipelinem projektów elektrowni słonecznych. Better Energy posiada biura w Kopenhadze, Sønderborgu, Malmö i Warszawie.

 

 

Better Energy – materiał sponsorowany