Jeden z największych projektów OZE w Polsce dostał finansowanie

Jeden z największych projektów OZE w Polsce dostał finansowanie
Ergy

W Kleczewie w województwie wielkopolskim, na terenach eksploatowanych wcześniej jako odkrywkowa kopalnia węgla, trwa budowa ogromnej elektrowni fotowoltaicznej, przy której pojawią się jednocześnie elektrownie wiatrowe. Inwestor otrzymał na ten cel kredyt w wysokości kilkuset milionów złotych.

ING Bank Śląski jako agent kredytu, PKO Bank Polski oraz mBank są w konsorcjum banków, które udzieliły kredytów w łącznej kwocie 776 mln zł na rozwój projektu Kleczew Solar & Wind  określanego przez inwestora jako pierwsza w Polsce wielkoskalowa farma solarno-wiatrowa. Jej moc przekroczy 200 MW.

– Projekt łączy w sobie produkcję energii z wiatru i słońca, a to wszystko w ramach rekultywacji terenu pokopalnianego. Jest więc doskonałym przykładem ekotransformacji, którą chcemy wspierać – komentuje Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.

REKLAMA

Projekt jest realizowany na terenach pokopalnianych w gminie Kleczew, w województwie wielkopolskim. Kleczew Solar & Wind będzie jednym z największych parków odnawialnej energii w Europie Środkowo-Wschodniej, a także pierwszym w Polsce wielkoskalowym projektem łączącym energię solarną i wiatrową.

Na początek 200 MW mocy w OZE

W pierwszym etapie projektu, którego budowa już ruszyła, do sieci przyłączonych zostanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 193 MWp, a także około 12 MW turbin wiatrowych. Ogromna elektrownia ma wytwarzać energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 100 tys. gospodarstw domowych.

Pakiet finansowania został dopełniony pożyczką podporządkowaną do kwoty 90 mln zł udzieloną w ramach komercyjnej działalności inwestycyjnej przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

Dzięki temu całkowite finansowanie zewnętrzne zabezpieczone na potrzeby realizacji inwestycji wyniosło 866 mln zł. W ramach finansowania bankowego spółka uzyskała kredyt terminowy, kredyt VAT oraz limit na rezerwę obsługi zadłużenia. Ponadto banki wezmą udział w zabezpieczaniu ryzyka stopy procentowej oraz ryzyka walutowego. Natomiast głównym celem pożyczki PFR jest stworzenie warunków do dalszej rozbudowy projektu.

W kolejnych etapach elektrownia może zostać zwiększona do około 250 MWp w części solarnej oraz o dodatkowe turbiny wiatrowe i magazyny energii. Energia z farmy w Kleczewie popłynie do odbiorców jeszcze w 2023 roku.

REKLAMA

Wsparcie dla przedsiębiorców

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, w komentarzu na temat tej inwestycji podkreśla, że celem PFR jest wspieranie przedsiębiorców w realizacji ambitnych projektów energetycznych i przyspieszanie transformacji energetycznej.

– Każda inwestycja w OZE jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i stabilizacji gospodarki. Tylko w minionym roku import paliw kopalnych kosztował Polskę około dwukrotnie więcej niż w 2021 roku. Do tego dochodzą ceny uprawnień do emisji CO2, generujące kolejne koszty, które swoje odzwierciedlenie znajdują w wyższych cenach produktów i usług. Transformacja energetyczna w Polsce rzeczywiście się odbywa, ale wymaga czasu – komentuje Paweł Borys.

Projekt Kleczew Solar & Wind został przygotowany przez spółkę E&G z Grupy Lewandpol jako inwestora oraz Ergy jako asset managera projektu i doradcę finansowego inwestora. Transakcja odbyła się przy wsparciu DNV jako niezależnego doradcy technicznego oraz kancelarii prawnych CMS (doradca kredytobiorcy), Norton Rose Fulbright (doradca konsorcjum banków) i GESSEL (doradca PFR).

Grupa Lewandpol, która stoi za projektem Kleczew Solar & Wind, działa na rynku energetyki odnawialnej od 2014 roku, rozwijając działalność inwestycyjną w formule „family office” i koncentrując się na dojrzałych inwestycjach OZE – znajdujących się na etapie ready-to-build lub późniejszym.

Oprócz budowy i przygotowywanej rozbudowy Kleczew Solar & Wind Lewandpol zarządza także wybudowaną w 2015 roku farmą wiatrową Łańcut o mocy 67,5 MW i poszukuje kolejnych inwestycji na krajowym rynku OZE.

To dla nas strategicznie ważny projekt i symboliczny krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki oraz zapewnienia taniej i czystej energii elektrycznej. Wraz z zespołem Ergy zwracaliśmy szczególną uwagę na znaczący udział renomowanych polskich dostawców i wykonawców w łańcuchu dostaw. Mając na uwadze dalszą rozbudowę projektu, niezwykle ważne było dla nas pozyskanie długoterminowych partnerów finansowych, którzy są liderami finansowania rynku OZE w Polsce – komentuje Andrzej Lewandowski, prezes zarządu Lewandpol Holding.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.