Kontrakt na 500 mln zł na budowę elektrowni OZE w Wielkopolsce

Kontrakt na 500 mln zł na budowę elektrowni OZE w Wielkopolsce
Electrum

Hybrydowa elektrownia solarno-wiatrowa o mocy przyłączeniowej 205 MW, należąca do Grupy Lewandpol, to najnowszy projekt realizowany przez zespół inżynieryjno-technologiczny Electrum. Zostaną w nim wykorzystane autorskie rozwiązania związane z regulacją mocy. Inwestycja przewiduje także postawienie magazynu energii.

W Kleczewie w województwie wielkopolskim, na terenach eksploatowanych wcześniej jako odkrywkowa kopalnia węgla, trwa budowa ogromnej elektrowni fotowoltaicznej, przy której pojawią się jednocześnie elektrownie wiatrowe.

Na pierwszym etapie projektu należącego do firmy Lewandpol do sieci przyłączona zostanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy 193 MWp, a także około 12 MW turbin wiatrowych. W kolejnych fazach elektrownia PV może zostać rozbudowana do około 250 MWp w części solarnej. Przewidziano także dodatkowe turbiny wiatrowe i magazyny energii.

REKLAMA

Finansowanie inwestycji

Inwestycja jest finansowana przez ING Bank Śląski działający jako agent kredytu, a także przez PKO Bank Polski oraz mBank w ramach konsorcjum banków, które udzieliły kredytów w łącznej kwocie 776 mln zł. Pakiet finansowania został dopełniony pożyczką podporządkowaną do kwoty 90 mln zł udzieloną w ramach komercyjnej działalności inwestycyjnej przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

Wykonawcą ogromnego projektu OZE jest firma Electrum z Białegostoku, której wynagrodzenie ma sięgnąć około 500 mln zł.

Zadania powierzone Electrum obejmują prace projektowe, budowlane, instalację i montaż systemów. W realizację farmy Kleczew Solar & Wind zaangażowane są trzy spółki grupy: Electrum Concreo, Electrum Solutions oraz Electrum Ventures.

Panele Jinko, falowniki Huawei

Panele fotowoltaiczne do projektu dostarczy chiński producent Jinko Solar, a falowniki ma zapewnić Huawei. Dostawcami są również firmy Budmat oraz Tele-Fonika Kable.

Na pierwszym etapie elektrownia fotowoltaiczna będzie wyposażona w 710 falowników łańcuchowych Huawei, 23 stacje transformatorowe Huawei oraz ponad 345 tys. modułów fotowoltaicznych n-type dostarczonych przez Jinko Solar.

REKLAMA

W projekcie uwzględniono m.in. system regulacji mocy czynnej i biernej, a także falowniki umożliwiające zarządzanie elektrownią fotowoltaiczną poprzez zbieranie i analizę danych z każdego łańcucha.

Regulacja mocy czynnej i biernej

Electrum podkreśla, że dzięki zaangażowaniu generalnego wykonawcy inwestor nie będzie mieć do czynienia z rozdrobnieniem powierzonych zadań na poszczególnych etapach inwestycji na mniejszych podwykonawców. Wszelkie uwagi będą kierowane do Electrum jako podmiotu, który ponosi odpowiedzialność za harmonogram i jakość prac określonych w umowie.

– Jesteśmy pierwszym polskim wykonawcą tego typu hybrydowej elektrowni OZE. Projekt wpisuje się w naszą filozofię przecierania szlaków oraz dostarczania rozwiązań, które mogą zrewolucjonizować zielony system energetyczny i przyspieszyć transformację energetyczną – mówi Tomasz Taff, dyrektor handlowy i członek zarządu Electrum Concreo. – Nowa instalacja umożliwi dywersyfikację źródeł energii poprzez uzupełnienie energii solarnej energią wiatrową i odwrotnie – w zależności od lokalnych warunków pogodowych – dodaje Tomasz Taff.

– To duża realizacja – nie tylko dla nas jako grupy, ale także jedna z największych tego typu w Polsce – mówi Kamil Kozicki, menedżer projektu z Electrum Concreo.

– W projekcie chcemy zastosować nasze unikalne rozwiązanie, jakim jest system regulacji mocy czynnej i biernej współpracujący z różnymi typami jednostek wytwórczych – regulator Renedium. Ułatwi on kontrolę produkcji energii w jednym miejscu, niezależnie od typu źródeł, mocy, lokalizacji i stopnia złożoności, co przy elektrowniach hybrydowych ma niebagatelne znaczenie – dodaje Kamil Kozicki.

Później magazyn energii

Równolegle do budowy farmy fotowoltaicznej zaplanowane jest dodanie turbin wiatrowych, a w przyszłości – także bateryjnego magazynu energii elektrycznej. Ponadto Grupa Electrum buduje GPO Sławoszewek i ponad 7-km linię wysokiego napięcia łączącą instalację z GPZ Pątnów.

Energia z farmy fotowoltaicznej w Kleczewie popłynie do odbiorców jeszcze w 2023 roku. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji, czyli budowa farmy solarnej, zaplanowane jest w drugiej połowie tego roku. Z kolei farma wiatrowa ma powstać w 2024 roku, a budowa magazynu energii planowana jest na dalszym etapie projektu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.