Kyocera oskarża Hanwha Q Cells o kradzież patentu fotowoltaicznego

Kyocera oskarża Hanwha Q Cells o kradzież patentu fotowoltaicznego
foto: Clearly Ambigious, flickr cc

Japoński producent paneli fotowoltaicznych Kyocera oskarżył firmę Hanwha Q Cells należącą do koreańskiego koncernu Hanwha o nielegalne wykorzystanie patentu na technologię trzech tzw. bus barów stosowaną w panelach fotowoltaicznych. 

Autorskie rozwiązanie, o którego kradzień Kyocera oskarżyła japoński oddział Hanwha Q Cells, dotyczy technologii zakładającej wykorzystanie na ogniwach fotowoltaicznych trzech elektrod tzw. bus barów i mającej na celu zwiększenie wydajności paneli fotowoltaicznych. 

Kyocera zgłosiła tą sprawę do sądu w Tokio, informując, że zdecydowała się na ten krok po zerwaniu rozmów prowadzonych wcześniej z Hanwha Q Cells. 

REKLAMA
REKLAMA

Rozwiązanie, o którego kradzież oskarżyła Kyocera, zostało przez nią opatentowane na początku 2012 r. Patent jest ważny dla wszystkich producentów sprzedających swoje krystaliczne moduły w Japonii i wszystkich japońskich producentów sprzedających moduły na całym świecie. 

Spółka Hanwha Q Cells powstała w 2012 r. po przejęciu mającego problemy finansowe, niemieckiego producenta paneli fotowoltaicznych Q Cells przez koreański koncern Hanwha. Jak podkreślała ostatnio Hanwha Q Cells, firma chce skupić swoją działalność głównie na rynkach japońskim i europejskim. Ten pierwszy, w obliczu notowanej ostatnio ogromnej dynamiki wzrostu, może mieć dla Hanwha Q Cells szczególne znaczenie. 

gramwzielone.pl