Japończycy obniżą o 1/3 koszt produkcji cienkowarstwowych paneli CIGS

Japończycy obniżą o 1/3 koszt produkcji cienkowarstwowych paneli CIGS
Solar Frontier press

Producent cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych, japoński Solar Frontier, zapowiedział, że dzięki uruchomieniu nowych linii produkcyjnych zmniejszy przeciętny koszt produkcji paneli PV w technologii CIGS o 1/3. 

Produkcja nowych, tańszych paneli fotowoltaicznych w technologii CIGS ma ruszyć na przełomie I i II kwartału przyszłego roku w japońskim mieście Tohoku. Moc linii produkcyjnych wyniesie 150 MW. 

Obecnie Solar Frontier produkuje panele fotowoltaiczne CIS w zakładzie w Kunitomi, który umożliwia produkcję rocznie ok. 900 MW paneli PV. 

REKLAMA

Firma konsultingowa IHS szacuje, że koszt produkcji CIS-ów przez Solar Frontier wynosi około 0,8 USD/W. Sami Japończycy nie podają jednak swoich kosztów produkcji. 

Dzięki wdrożeniu nowych wydajniejszych technologii produkcji CIGS-ów, Solar Frontier zapowiada zredukowanie kosztu produkcji o 1/3 w porównaniu do kosztów konkurencji. 

REKLAMA

Solar Frontier sprzedaje swoje panele głównie na szybko rozwijającym się rynku fotowoltaicznym w Japonii, jednak firma zapowiada też ekspansję na rynek PV w USA. W planach związanych z rynkiem amerykańskim jest uruchomienie fabryki cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych w Buffalo, w stanie Nowy Jork. 

Solar Frontier to czołowy producent paneli fotowoltaicznych w technologii CIS. Obecnie Japończycy oferują panele posiadające sprawność rzędu 12%-13,8%, czyli mniej niż nowe panele krystaliczne, jednak właściwości CIS-ów sprawiają, że w niektórych warunkach mogą one generować więcej energii niż wydajniejsze, w warunkach STC (Standard Test Conditions), moduły krystaliczne.  

Wśród zalet modułów CIS wymienia się dobrą tolerancję na temperaturę, która sprawia, że CIS-y mogą produkować relatywnie więcej energii przy wyższych temperaturach niż panele krystaliczne, których produktywność spada szybciej wraz z nagrzewaniem się modułu. 

Dodatkowo za przewagę CIS-ów nad panelami krystalicznymi uznaje się większą efektywność w gorszych warunkach nasłonecznienia.

Japończycy szacują, że sprawność CIGS-ów, których produkcję chcą uruchomić w ciągu kilku miesięcy, wyniesie ok. 15%. 

gramwzielone.pl