Fotorelacja: pierwsza domowa instalacja fotowoltaiczna w technologii BIPV

Fotorelacja: pierwsza domowa instalacja fotowoltaiczna w technologii BIPV
Solsum press

Coraz więcej osób już na etapie planowania budowy domu rozważa rozwiązania oparte na odnawialnych źródlach energii, co pozwala im na lepsze dopasowanie źródeł zasilania/ typu odbiorników, dobrania bardziej efektywnego i taniego źródła ciepła oraz zaoptymalizowanie kosztów utrzymania budynku.

Zastosowanie odnawialnego źródła energii np. w postaci modułów fotowoltaicznych pozwala także na niezależność energetyczną, tanią energię (bo własną) i wzrost wartości posiadanej nieruchomości.

Dodatkowym impulsem jest planowany program bezzwrotnych dotacji dla tego typu inwestycji.

REKLAMA

Prezentujemy poniżej pierwszy tego typu w Polsce projekt i realizacje budowy domu z zastosowaniem technologii modułów fotowoltaicznych (zintegrowanych) zastępujących tradycyjne pokrycie dachowe.

Koncepcja inwestora przewiduje, że zarówno ogrzewanie budynku jak i pozostałe urządzenia np. kuchenki będą zasilane energią elektryczną. Inwestorowi zależało także na maksymalnym wykorzystaniu połaci dachowej w celu osiągnięcia jak największej mocy szczytowej ogniw pv. Po analizie i konsultacjach został zaprojektowany system, który zastąpi pokrycie dachowe oraz będzie zasilał cały budynek w energię elektryczną produkowaną przez panele fotowoltaiczne. 

Dodatkową zaletą tego typu rozwiązania jest oszczędność na kosztach zakupu i montażu tradycyjnego systemu dachowego np. pokrycia dachówką.

Na etapie koncepcji dokonano także analizy dostępnych technologii modułów oraz dopasowanie mocy instalacji do wymagań inwestora, a takze zaprojektowanie typu instalacji fotowoltaicznej – w tym przypadku wersji z magazynowaniem energii w banku akumulatorów w celu maksymalnej niezależności energetycznej i dodatkowych oszczędności.

Instalacja fotowoltaiczna została zrealizowana w technologii SOLSUM BIPV w układzie trójfazowym, zaprojektowano bank akumulatorów w innowacyjnej technologii, posiada żywotność min. 20 lat. (o technologii magazynowania zastosowanej w tym budynku będzie można przeczytać w kolejnym artykule).

Projektanci dopasowali optymalną moc na poziomie 12,6kWp jako wystarczającą ilość do zapewnienia bieżących potrzeb energetycznych jeśli chodzi o cele zarówno grzewcze jak i zasilania pozostałych urządzeń elektrycznych w rocznym bilansie energetycznym

Poniżej prezentujemy symulacje projektowe wykonane przez projektantów SOLSUM:

Dom jest wykonywany w technologii energooszczędnej z gotowych prefabrykatów zatem od momentu rozpoczęcia budowy domu po ok. 6 tygodniach można było przygotować prace związane z przygotowaniem konstrukcji dachowej i montaż modułów fotowoltaicznych BIPV. 

 

Projekt oprócz korzyści finansowych wpłynie także pozytywnie na środowisko poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery tzw. Emisja uniknięta (ponizej wartości emisji unikniętej rocznie).

REKLAMA

1. Dwutlenek siarki SO2 4,30kg

2. Tlenki azotu NOx 25,30kg

3. Tlenek węgla CO 31,62kg

4. Dwutlenek węgla CO2 13 914kg

5. Pył – 5,69kg

Zastosowanie modułów zintegrowanych to bardzo eleganckie i trwałe pokrycie. Moduły są produkowany w Niemczech i posiadają 26 lat gwarancji. Certyfkaty budownictwa gwarantują wytrzymałość oraz odporność na deszcz i śnieg (przeciekanie), a specjalnie zaprojektowana do tego modelu hartowana antyrefleksyjna szyba zapewnia trwałość i zwiększone uzyski energetyczne. Dostępne jest także kilka wersji kolorystycznych modułów, co jest istotne pod kątem estetyki całego systemu.

Przy instalacji takiego systemu ekipa montażowa musi posiadać doświadczenie zarówno dekarskie, elektryczne (wraz z uprawnieniami) jak również montażowe w zakresie instalacji fotowoltaicznych gdyż taka instalacja staje się również elementem bydynku.

Wybierając ekipy montażowe należy zwrócić uwagę na doświadczenie i referencje wykonawcy oraz gwaranacje jakie udziela.

Krótka charakterystyka modułów zastosowanych w projekcie:

  • Moc poszczególnego modułu: od 200Wp
  • Z antyrefleksyjnym szkłem solarnym
  • Produkcja w Niemczech
  • Dostępne wersje ogniw mono lub polikrystalicznych
  • 100% wolny od korozji PID, certyfikowane przez TÜV Rheinland
  • 10 lat gwarancji produktowej do 26 lat gwarancji wydajności liniowej
  • Dystrybucja w Polsce: SOLSUM sp. z o.o.

Wysoka sprawność także przy słabym nasłonecznieniu dzięki zastosowaniu specjalnego szkła oraz certyfikowanych ogniw.

Za projekt i kompleksową realizację inwestycji odpowiada SOLSUM sp.  z.o.o.

Co istotne technologia SOLSUM BIPV jest wykorzystywana także do pokrycia wiat garazowych, carportów czy też altan ogrodowych. 

UWAGA!!!

Promocja dla czytelników Gramwzielone: Otrzymaj 10% zniżki na projekt instalacji fotowoltaicznej podając hasło: gramwzielone07. Zniżka aktywna do 20 listopada 2014r.

Chcesz wiedzieć więcej:

Więcej informacji: www.solsum.pl

artykuł sponsorowany