Lodz Solar Team wystartuje w World Solar Challenge

Lodz Solar Team wystartuje w World Solar Challenge
Lodz Solar Team press

Lodz Solar Team to grupa łódzkich studentów, która buduje samochód zasilany energią słoneczną i która przygotowuje się do wystartowanie w międzynarodowym wyścigu samochodów zasilanych energią elektryczną generowaną z promieni słonecznych World Solar Challenge 2015 w Australii. Aby pomóc im w osiągnięciu sukcesu, zapraszamy do wsparcia ich na portalu crowdfundingowym PolakPotrafi.pl/projekt/lodz-solar-team

Dotychczas samochody napędzane energią słoneczną traktowane były wyłącznie jako ciekawostka i służyły głównie do bicia rekordów dystansu przejechanego na jednym ładowaniu baterii, a mieścił się w nich tylko kierowca. Studenci z Łodzi zamierzają to zmienić tworząc samochód ekologiczny, ale jednocześnie wygodny i przystosowany do jazdy w mieście. Miejmy nadzieje, że za kilka lat dzięki takim projektom będziemy mieszkać w miastach pozbawionych spalin.

World Solar Challenge

REKLAMA

Wyścig samochodów zasilanych energią słoneczną, który obejmuje 3021 km poprzez pustkowia Australii, z Darwin do Adelaide. Wyścig przyciąga zespoły z całego świata, ma 20-letnią historię, co ważne każdego roku zwiększa się ilość uczestników. Do tej pory nie uczestniczyła żadna grupa z Europy Środkowo-Wschodniej. Lodz Solar Team zmieni to. Celem konkursu jest promowanie badań na samochodach zasilanych energią słoneczną. Grupy mogą wziąć udział w czterech typach wyścigów: „Challenger Class”, „Adventure Class”, „Evolution Class” a także „Cruiser Class”. W tej ostatniej samochody tworzone są pod kątem praktyczności oraz wygody dla pasażera. Przeznaczone są dla ruchu po mieście. Co najmniej dwóch pasażerów w samochodzie. Studenci z Politechniki Łódzkiej uczestniczyć będą właśnie w niej.

Strategia

Efektywne bilansowanie zasobów energetycznych i zużycie energii jest kluczem do sukcesu podczas wyścigu. Ważne jest utrzymywanie optymalnej prędkości jazdy, która zależy przede wszystkim od pogody i pozostałej pojemności baterii. Członkowie zespołu w samochodzie eskortującym będą stale zdalnie pobierać dane z samochodu słonecznego o jego stanie i potem wykorzystywać te dane w opracowywaniu strategii. Aby uchwycić jak najwięcej energii słonecznej, jak to możliwe, panele słoneczne są zazwyczaj skierowane tak, że  są prostopadłe do kąta padania promieni słonecznych.

Cel

Głównym  celem Lodz Solar Team jest promowanie energetyki słonecznej jako ogólnie dostępnego oraz darmowego źródła energii elektrycznej. Studenci chcą zwiększyć stopień wykorzystania energii słonecznej w Polsce, a także ilość badań nad pojazdami napędzanymi energią elektryczną pochodzącą z promieni słonecznych. Samochód stworzony przez studentów będzie zaprojektowanym tak, by koegzystować ze środowiskiem naturalnym w całkowitej zgodzie.

REKLAMA

Również ważnym aspektem jest promowanie Polski na arenie międzynarodowej oraz zaprezentowanie naszego potencjału, pokazanie że również nasz kraj inwestuje w  nowoczesną technologię wykorzystującą odnawialne źródła energii.

Udział studentów Politechniki Łódzkiej w World Solar Challenge 2015 byłby pierwszym udziałem polskiej drużyny w tym konkursie. Co ciekawe dotychczas żaden kraj pochodzący z Europy środkowo-wschodniej nie uczestniczył w tym wyścigu.

Zbieranie funduszy

Aby to się im udało potrzebują wsparcia, gdyż koszty przedsięwzięcia są ogromne. Brakuje im pieniędzy na transport całego zespołu  do Australii, a także by zakupić brakujących podzespoły. W tym celu zorganizowali zbiórkę na portalu PolakPotrafi.pl/projekt/lodz-solar-team. Za wpłacone kwoty oferują unikatowe nagrody. Pomagając każdy z nas może stać się członkiem Łódź Solar Team!

Po więcej informacji zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.lodzsolarteam.pl oraz fanpaga Lodz Solar Team na www.facebook.pl/LodzSolarTeam. Pokażmy, ze Polak potrafi i wesprzyjmy nasz narodowy projekt.

Prezentacja Lodz Solar Team:

Lodz Solar Team