Wyniki pierwszej aukcji dla OZE w W. Brytanii. Fotowoltaika przegrywa z wiatrem
W pierwszej aukcji dla energetyki odnawialnej brytyjskie władze przyznały licencję na realizację 15 projektów lądowych farm wiatrowych i tylko 5 inwestycji zakładających budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 72 MW.
Brytyjskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Solar Trade Association szacuje, że w tym roku w ramach systemu aukcyjnego powstanie na Wyspach tylko 32 MW farm solarnych, a pozostałe 40 MW rozpocznie pracę w roku 2016.
Stawki cen za sprzedaż energii z trzech zwycięskich projektów fotowoltaicznych wynoszą około 79 funtów/MWh. W przypadku dwóch pozostałych projektów PV zaproponowano dużo niższą cenę na poziomie 50 funtów/MWh. Zaoferowana w aukcjach stawka będzie obowiązywać przez 15 lat.
Uruchamiając pierwszą aukcję dla energetyki odnawialnej Brytyjczycy nie wygasili jednocześnie dotychczasowego systemu wsparcia dla większych projektów OZE bazującego na zielonych certyfikatach.
Nowe, duże elektrownie fotowoltaiczne będą kwalifikować się na zielone certyfikaty jeszcze do początku kwietnia br. Dla elektrowni wiatrowych okres przejściowy będzie jeszcze dłuższy.
W ostatnich miesiącach system zielonych certyfikatów napędzał zwłaszcza branżę fotowoltaiczną, a dzięki niemu Wielka Brytania była w ubiegłym roku europejskim liderem w montażu nowych elektrowni PV z wynikiem ponad 2 GW nowych instalacji.
Brytyjskie władze zdecydowały jednak w ubiegłym roku o zakończeniu systemu zielonych certyfikatów dla nowych naziemnych farm PV o mocy większej niż 5 MW dwa lata wcześniej niż planowano.
Paul Barwell, szef Solar Trade Association, zwrócił uwagę w rozmowie z PV Magazine, że pierwsza brytyjska aukcja OZE zniechęciła zwłaszcza mniejszych inwestorów, którzy uznali, że udział w aukcji wiąże się dla nich ze zbyt dużym ryzykiem.
– Wkrótce najtańszy i najpopularniejszy rodzaj OZE – energia słoneczna – stracił na skomplikowanym systemie aukcji, który faworyzuje dużych graczy – komentuje Paul Barwell.
W pierszej aukcji dla OZE brytyjskie władze przyznały kontrakty na sprzedaż energii warte 315 mln funtów. W sumie budżet brytyjskiego systemu aukcyjnego do 2020 r. ma wynosić rocznie po około 1 mld funtów.
gramwzielone.pl