"W 2025 r. przeciętna moc modułu PV wyniesie 310 Wp"

"W 2025 r. przeciętna moc modułu PV wyniesie 310 Wp"
Foto. Bosch press

Przemysł fotowoltaiczny musi oferować produkty, które będą konkurencyjne kosztowo nie tylko z konwencjonalnymi źródłami energii, ale także z innymi źródłami odnawialnymi – informuje SEMI publikując raport na temat czynników, które mogą się przyczynić do większej konkurencyjności PV.

Celem przygotowanego przez SEMI – organizację zrzeszającą globalną branżę mikro- i nanoelektroniki – raportu pt. International Technology Roadmap for Photovoltaic (ITRPV) jest pokazanie możliwości redukcji kosztów paneli fotowoltaicznych, a więc i produkcji energii z PV. Autorzy raportu ograniczają się do analiz technologii krystalicznej jako dominującej na rynku. 

SEMI informuje, że z globalnego wolumenu produkcji paneli fotowoltaicznych, który w roku 2014 r. ocenia się na 45-55 GW, około 90% stanowią panele krystaliczne, a tylko 10% panele wyprodukowane w technologii cienkowarstwowej.

REKLAMA

Zdaniem SEMI, dalszy rozwój technologii krystalicznej doprowadzi do zwiększenia przeciętnej mocy tradycyjnych krystalicznych modułów fotowoltaicznych, złożonych z 60 ogniw, do 310 Wp w roku 2025.

Połączenie większej wydajności ogniw i modułów i znacząco niższych kosztów produkcji przełoży się na redukcję kosztów systemów fotowoltaicznych i w ten sposób zapewni długoterminową konkurencyjność generacji z PV – czytamy w raporcie opracowanym przez SEMI.

Raport pokazuje także zależność miedzy średnią ceną modułów fotowoltaicznych w danym roku, a rocznym wolumenem sprzedaży paneli fotowoltaicznych. SEMI informuje, że w 2012 r. przy rocznym wolumenie sprzedaży na poziomie 34 GWp średnia cena sprzedawanych modułów wyniosła 0,72 USD/Wp, podczas gdy w roku 2014 przy średnim wolumenie 39,3 GWp było to 0,62 USD/Wp.

SEMI wnioskuje na podstawie zebranych przez siebie danych historycznych, że każde podwojenie globalnego wolumenu sprzedaży krystalicznych paneli fotowoltaicznych skutkuje obniżeniem ich ceny o około 21,5% (Learning Rate, LR).

REKLAMA

Zależność między ceną modułów fotowoltaicznych a globalnym wolumenem sprzedaży. Źródło: International Technology Roadmap for Photovoltaic (ITRPV).

W raporcie znajdziemy też projekcję cen komponentów paneli fotowoltaicznych za ostatnie lata. SEMI wskazuje, że największy spadek kosztów paneli PV, który odnotowano w latach 2011-12, wynikał głównie z ogromnej rynkowej nadpodaży komponentów i samych paneli PV. Poniższy wykres pokazuje, że coraz większy, procentowy udział w całym cyklu produkcyjnym przypada na ostatni etap zakładający składanie paneli fotowoltaicznych z gotowych ogniw. 

Przeciętne ceny polikrzemu, wafli krzemowych, ogniw oraz modułów fotowoltaicznych w technologi polikrystalicznej w latach 2010-15. Źródło: International Technology Roadmap for Photovoltaic (ITRPV)

Link do najnowszego raportu International Technology Roadmap for Photovoltaic (ITRPV) 

gramwzielone.pl