Ile kosztują instalacje fotowoltaiczne w USA?
Stany Zjednoczone to jeden z najszybciej rozwijających się na świecie rynków domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Wraz z rozwojem rynku spadają ceny instalacji oferowanych przez amerykańskich instalatorów i zbliżają się one do cen oferowanych na rynku niemieckim, na którym zainstalowano do tej pory najwięcej instalacji fotowoltaicznych.
W ubiegłym roku w USA zainstalowano 6,2 GW systemów fotowoltaicznych, a ich łączny potencjał wzrósł o 30%. Obecnie około 600 tysięcy gospodarstw domowych i firm w Stanach Zjednoczonych posiada już swoje elektrownie PV. Z tej liczby 200 tys. zainstalowano tylko w ubiegłym roku. Dynamicznie rozwija się zwłaszcza rynek domowych instalacji PV, który od kilku lat notuje co roku wzrost zainstalowanego potencjału o 50%.
Amerykańskie stowarzyszenie branży solarnej SEIA (Solar Energy Industries Association) odnotowuje wyraźny spadek cen instalacji fotowoltaicznych w USA. Według SEIA, w ubiegłym roku koszt instalacji fotowoltaicznych spadł w Stanach Zjednoczonych o 9-12% – w zależnościo od segmentu rynku.
Najniższy koszt instalacji fotowoltaicznych w przeliczeniu na jednostkę zainstalowanej mocy obserwujemy w USA w przypadku dużych przemysłowych farm fotowoltaicznych. W ich przypadku przeciętny koszt wynosił na koniec ubiegłego roku – według SEIA ok. 1,55 USD/W, podczas gdy jeszcze na początku ubiegłego roku średnia cena w tym segmencie wynosiła 1,77 USD/W. Najniższe koszty instalacji w tym segmencie pod koniec ubiegłego roku wynosiły 1,4 USD/W, a najwyższe – 2,1 USD/W.
W sektorze domowych instalacji fotowoltaicznych ich ceny spadły w USA w ubiegłym roku o około 0,35 USD/W, a w ostatnim kwartale 2014 r. wynosiły przeciętnie 3,48 USD/W. SEIA zaznacza, że taki spadek kosztów został odnotowany na rynku amerykańskim mimo pewnych wzrostów cen paneli fotowoltaicznych i inwerterów. SEIA wskazuje, że w okresie I kw. – IV kw. 2014 r. średnie ceny modułów fotowoltaicznych w USA wzrosły z 0,72 USD/W do 0,73 USD/W.
Dane amerykańskiego rządu pokazują, że w 2011 r. średni koszt instalacji fotowoltaicznych w segmencie do 10 kW w USA wynosił jeszcze 6,21 USD/W, a rok wcześniej – 6,91 USD/W. Dla porównania, w tym czasie koszt instalacji fotowoltaicznych w tym samym segmencie na najbardziej rozwiniętym rynku PV – w Niemczech – spadł z ok. 4,25 USD/W do 3,42 USD/W w roku 2011, a obecnie jest niższy mniej więcej o połowę.
Jak pokazują dane SEIA, w tym roku koszt najmniejszych instalacji fotowoltaicznych w USA może się zbliżyć do kosztów notowanych na rynku niemieckim w 2011 r. Porównanie do rynku niemieckiego pokazuje dalsze możliwości redukcji kosztów PV w USA, a to może dawać impuls do dalszego dynamicznego rozwoju tej branży za Oceanem.
gramwzielone.pl