Rynek kolektorów słonecznych w Polsce na dużym plusie

Rynek kolektorów słonecznych w Polsce na dużym plusie
Conergy, ESTIF

Instytut Energii Odnawialnej przedstawił raport poświęcony kondycji rynku energii słonecznej w naszym kraju. Jego wyniki są dla rodzimej branży solarnej bardzo {więcej}optymistyczne i pokazują jej szybki rozwój.

Wyniki Raportu IEO „Rynek kolektorów słonecznych w Polsce – podsumowane 2009 r.” wskazują na systematyczny rozwój polskiego rynku solarnego w ostatnich latach – głównie za sprawą wzrostu popularności kolektorów słonecznych. Jak czytamy w Raporcie, tylko w ostatnim roku powierzchnia sprzedanych kolektorów słonecznych zwiększyła się o 11 proc. w porównaniu z rokiem 2008. Ogółem powierzchnia zainstalowanych kolektorów zwiększyła się w 2009 roku z 365 tys. m2 do 510 tys. m2.

Najczęściej wybieranymi kolektorami w naszym kraju są kolektory płaskie. W ubiegłym roku ich sprzedaż wyniosła 106 tys. m2, podczas gdy kolektorów próżniowych sprzedano w tym samym czasie 38 tys. m2.

REKLAMA

Rosnące zainteresowanie wykorzystaniem energii słonecznej wpływa na dobrą kondycję polskich przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą kolektorów. W dodatku, działalność rodzimych firm nie skupia się głównie na rodzimym rynku i – co warte podkreślenia – aż 50 proc. ich sprzedaży trafia na eksport – przede wszystkim do Niemiec, Austrii, Włoch, Czech, na Półwysep Iberyjski, a także do krajów skandynawskich.

W efekcie, w zakresie energetyki słonecznej cieplnej, możemy pochwalić się bardzo dobrym, dodatnim bilansem w handlu zagranicznym. Eksport kolektorów jest bowiem ponad dwukrotnie większy od ich importu.

REKLAMA

Największą popularnością kolektory cieszą się na południu Polski – w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim. W pierwszym z nich odnotowano w ubiegłym roku wzrost sprzedaży na poziomie 17,2 proc., w drugim – o 16,1 proc., natomiast w trzecim – o 11,6 proc. Na Śląsku siedzibę ma także najwięcej rodzimych producentów (8), co stanowi 25 proc. ogólnej liczby firm produkujących kolektory.

Dobra kondycja naszego rynku solarnego w ubiegłym roku robi wrażenie zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż znacząco ograniczono w nim dofinansowania do instalacji kolektorów – swoją działalność zakończyła bowiem część z podmiotów wspierających tego rodzaju inwestycje – m.in. regionalnych funduszy ochrony środowiska czy Ekofunduszu.

Jak czytamy w Raporcie IEO, bieżący rok może być dla przemysłu energii słonecznej jeszcze lepszy. W życie wchodzi bowiem program dofinansowania do zakupu kolektorów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uruchomiany jest ponadto nabór wniosków na inwestycje w OZE w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

– Energetyka słoneczna termiczna nie wymaga tak dużego i kosztownego systemu wsparcia jak inne technologie OZE, ale w perspektywie do 2020 roku niezwykle ważny jest stabilny system wsparcia i jego przewidywalność na kilka lat do przodu (…) Spełnienie takich warunków pozwoli na systematyczne inwestycje w rozwój sektora w Polsce, osiągnięcie jego pełnej konkurencyjności oraz pełne wykorzystanie potencjału sektora – konkludują autorzy Raportu.
 

Red. Gramwzielone.pl