Australia rezygnuje z ceł na chińskie panele

Australia rezygnuje z ceł na chińskie panele
Fot. Wuxi Suntech

Australijskie władze zdecydowały o zakończeniu śledztwa mającego wykazać zasadność wprowadzenia ceł antydumpingowych na chińskie moduły fotowoltaiczne.

Rządowa komisja prowadząca dochodzenie antydumpingowe rekomendowała jego zakończenie, wskazując, że praktyki stosowane przez chińskich producentów krystalicznych modułów fotowoltaicznych nie powodują większych szkód dla australijskiego przemysłu fotowoltaicznego.

Podczas dochodzenia stwierdzono naruszenia stosowane przez chińskich producentów. W przypadku Wuxi Suntech margines dumpingu australijskie władze określiły na 8,7%, w przypadku Trina Solar na 4%, Residual Exporters na 3.9%, ET Solar – 3%, a w przypadku ReneSola na 2.1%. Uznano je jednak jako niedostateczny powód do wprowadzenia ceł.

REKLAMA
REKLAMA

Dochodzenie wszczęto ponad rok temu na wniosek australijskiego producenta modułów fotowoltaicznych Tindo Manufacturing, który argumentował, że dumping cenowy stosowany przez chińskich producentów działa na szkodę australijskiego przemysłu PV. Tindo Manufacturing to jedyny producent krystalicznych modułów fotowoltaicznych w Austarlii, który posiada linie produkcyjne o mocy 60 MW.

Decyzję o zakończeniu dochodzenia pozytywnie oceniła australijska organizacja Clean Energy Council, która zrzesza rodzimą branżę OZE, w tym około 4 tys. instalatorów paneli fotowoltaicznych.

Clean Energy Council wskazał w komentarzu nt. rezygnacji z karnych ceł na „usunięcie znaczącego źródła niepewności, które występowało w branży przez 18 miesięcy” oraz na potencjalnie wyższy koszt instalacji fotowoltaicznych po ewentualnym wprowadzeniu ceł, co wpływałoby, zdaniem CEC, na spadek sprzedaży i wolniejszy rozwój przemysłu solarnego w Australii. 

gramwzielone.pl