IHS: prognozy dla globalnego rynku PV na 2016 r.

IHS: prognozy dla globalnego rynku PV na 2016 r.
Fot. NextTracker

Firma konsultingowa IHS oszacowała, że w przyszłym roku potencjał nowych instalacji fotowoltaicznych na całym świecie wyniesie 65 GW. To o ponad 6 GW więcej niż prognoza IHS dotycząca nowych instalacji w 2015 r.

Firma konsultingowa IHS oszacowała, że w latach 2016 – 2019 r. na całym świecie przybędzie 272,4 GW systemów fotowoltaicznych. To więcej niż obecny, zainstalowany globalny potencjał PV. Według SolarPower Europe, na koniec ubiegłego roku łączna moc elektrowni fotowoltaicznych na całym świecie wyniosła 178 GW.

Według ostatnio zaktualizowanej – najbardziej optymistycznej na rynku – prognozy IHS, w tym roku na całym świecie przybędzie 58,7 GW systemów fotowoltaicznych.

REKLAMA
REKLAMA

Analitycy IHS szacują ponadto, że w przyszłym roku globalny potencjał PV zwiększy się o 65 GW, w roku 2017 o 65,5 GW, w roku 2018 – o 68,4 GW, a w roku 2019 – 73,5 GW.

Zdaniem IHS, w przyszłym roku najważniejszymi rynkami PV będą Chiny, USA, Japonia, Indie i Wielka Brytania. Zastanawia umieszczenie przez IHS w tym gronie W. Brytanii, która była co prawda w ubiegłym roku największym rynkiem PV w Europie, ale w tym roku brytyjski rząd mocno ograniczył warunki do rozwoju dużych farm fotowoltaicznych, a z początkiem przyszłego roku Londyn chce mocno obciąć taryfy gwarantowane dla najmniejszych systemów PV.

IHS prognozuje ponadto, że w przyszłym roku globalny potencjał produkcji modułów fotowoltaicznych wyniesie ok. 170-180 GW, a średnie ceny modułów w ujęciu ASP (ang. Average Selling Prices) utrzymają się na poziomie ok. 0,6-0,7 USD/W – zbliżonym do ASP notowanego w drugiej połowie br.

gramwzielone.pl