Boom na panele PV we Włoszech dzięki feed-in tariff

Kilka lat temu Włosi zrezygnowali z systemu zielonych certyfikatów i zastąpili go programem feed-in tariff. Efekt? W 2010 roku całkowita moc instalacji fotowoltaicznych w tym kraju przekroczy potencjał fotowoltaiki w USA. {więcej}

Jeszcze kilka lat temu głównym narzędziem wspierania energetyki odnawialnej na Półwyspie Apenińskim był system zielonych certyfikatów, który jest stosowany m.in. w naszym kraju.

Włosi doszli jednak do wniosku, że narzędzie to nie zapewnia wystarczającego tempa rozwoju OZE i w lutym 2007 roku zamienili je na taryfy gwarantowane, czyli tzw. feed-in tarrifs – system stosowany między innymi w Hiszpanii, Niemczech, Czechach czy we Francji.

REKLAMA

Na tej zmianie zyskał w szczególności włoski sektor fotowoltaiki. Po 2007 roku we Włoszech montowano rocznie ok. 5 razy więcej paneli PV niż w latach wcześniejszych. W 2008 roku powstało 350 MW elektrowni solarnych, a w ubiegłym roku już 720 MW. Pod względem rocznych instalacji PV Włochy stały się drugim największym – po Niemczech – rynkiem fotowoltaicznym na świecie.

W tym roku potencjał ogniw fotowoltaicznych w Italii ma przekroczyć całkowitą moc paneli w USA. Podczas, gdy w ubiegłym roku za Oceanem zainstalowano 435 MW, w tym samym czasie Włosi zamontowali o 285 MW ogniw fotowoltaicznych więcej. A należy pamiętać, że amerykański przemysł solarny korzysta z ulg podatkowych i dotacji, jakie na rozwój energii odnawialnej przeznacza rząd Obamy.

Amerykański Interstate Renewable Energy Council (IREC) szacuje, że każdego miesiąca na Płw. Apenińskim oddawanych do użytku jest ok. 125 MW nowych instalacji fotowoltaicznych, a w USA „zaledwie” 40-50 MW.

REKLAMA

W okolicy Wenecji powstaje m.in. park fotowoltaiczny o mocy 72 MW – największa tego typu instalacja w Europie, której wielkość można porównać do powierzchni 120 boisk piłkarskich.

Pod koniec tego roku we Włoszech ma funkcjonować 2,5 GW elektrowni słonecznych. Liczba ta znacząco przekroczyła cel na poziomie 1,2 GW, jaki ustanowiono wprowadzając system feed-in tariff.

Włoski boom w fotowoltaice może zostać jednak wkrótce ograniczony. W obliczu problemów budżetowych, jakie dręczą europejskie państwa, wiele rządów decyduje się na redukcję wsparcia dla energetyki odnawialnej, w tym na obniżenie taryf gwarantowanych. Stawki feed-in tarrif zmniejszył już m.in. rząd Francji, a wkrótce powinien uczynić to rząd Niemiec.

Podobną tendencję można zaobserwować we Włoszech, gdzie tamtejszy rząd rozważa obcięcie taryf o 18 proc. – w trzech etapach po 6 proc. – w pierwszych trzech kwartałach przyszłego roku.

Plan włoskiego rządu zakłada jednak, że mimo redukcji feed-in tariff w latach 2011-2013 w Italii zainstalowanych zostanie 3 GW paneli fotowoltaicznych.


Red. Gramwzielone.pl